Przemysław Czarnek jest profesorem na Katedrze Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Dlatego też obecny minister edukacji i nauki nie pozostawił bez komentarza zachowania prof. Andrzeja Herbeta z KUL, który podpisał się pod stanowiskiem dziekanów wydziałów prawa podważającym status sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Sprawa miała swój początek w ubiegłym tygodniu. Wtedy portal wpolityce.pl poinformował, że prof. Jerzy Pisulinski z Uniwersytetu Jagiellońskiego wysłał maila do dziekanów wydziałów prawa z innych polskich uczelni. W nim namawiał ich do poparcia uchwały Komitetu Nauk Prawnych PAN, w której podważany jest status sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Trybunał Konstytucyjny wykroczył poza przysługujące mu kompetencje, stwierdzając niekonstytucyjność przepisów Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) - brzmiał fragment uchwały PAN, której treść przytoczył portal.
Następnie dziekani wydziałów prawa w pełni poparli opublikowane w środę stanowisko wyrażone w uchwale Komitetu Nauk Prawnych PAN z 12 października 2021 r. Od podpisu prof. Herbeta pod dokumentem zdystansował się Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.
Podpis dziekana Wydziału Prawa i Prawa Kanonicznego @KUL_Lublin dr. hab. Andrzeja Herbeta pod stanowiskiem dziekanów wydziału prawa ws. rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego, jest jego prywatną inicjatywą i opinią, której nie należy utożsamiać ze stanowskiem @KUL_Lublin - napisano na Twitterze uczelni.
Sam Czarnek w rozmowie z wpolityce.pl nie gryzł się w język. - W przypadku Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II mamy jasne stanowisko wyrażone na Twitterze uczelni przez rektora KUL, że jest to prywatny podpis pana prof. Herbeta, którego absolutnie nie należy utożsamiać ze stanowiskiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - powiedział minister edukacji i nauki.
Prywatnie mogę powiedzieć, że jest mi wstyd, że dziekan mojego wydziału zachowuje się w sposób jawnie antypaństwowy. Wyrażałem to już podczas wykładu inauguracyjnego. I cieszę się bardzo, że władze mojego uniwersytetu wyrażają taką samą dezaprobatę wobec takiej pozbawionej podstaw prawnych postawy, godzącej w suwerenność i interes narodu polskiego i naszego państwa - dodał Przemysław Czarnek.
Kryzys przy granicy z Białorusią. "Wiemy, że ci ludzie przechodzą"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.