Odciski stóp sprzed ponad 300 tys. lat znaleziono Dolnej Saksonii, regionie w północno-zachodnich Niemczech. Odkrycie zostało ogłoszone w czasopiśmie naukowym "Quaternary Science Reviews". Jak przekazują badacze, odciski prawdopodobnie należą do Homo heidelbergensis — wymarłego gatunku człowieka lub podgatunku człowieka.
Najstarsze w Europie
Trzy skamieniałe ślady stóp znaleziono przez przypadek, podczas oczyszczania terenu. Archeolodzy z Uniwersytetu w Tybindze współpracowali z zespołem ekspertów w dziedzinie geologii, paleontologii i paleobotaniki.
Byliśmy w stanie "uzyskać wiarygodny obraz krajobrazu sprzed 300 000 lat". Niegdyś na tym terenie żyły różne gatunki ssaków, m.in. stada wymarłych już słoni, nosorożców i zwierząt parzystokopytnych. Stworzenia zamieszkiwały bujne brzozowe i sosnowe lasy oraz żerowały wzdłuż błotnistych brzegów pradawnego jeziora – powiedział członek zespołu Flavio Altamura i Uniwersytetu w Tybindze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obok odcisków człowieka znaleziono odciski słonia i nosorożca. Dzięki temu naukowcy przekonali się jaki gatunki współistniały na terenach pradawnej Europy.
Tak mogło wyglądać Dolna Saksonia 300 tys. lat temu. Po raz pierwszy przeprowadziliśmy szczegółowe badania kopalnych śladów z dwóch stanowisk w Schöningen – dodał dr Flavio Altamura.
Naukowcy stwierdzili, że dwa z trzech odcisków były mniejsze i prawdopodobnie zrobiły je dzieci. Sugeruje to, że przedstawiciele Homo heidelbergensis współistnieli w grupach, które określono jako mieszane pod względem wieku. Trudno jednak stwierdzić, czy funkcjonowały one jak współczesne rodziny.
Na podstawie znalezionych śladów wnioskujemy, że była to prawdopodobnie "rodzinna wyprawa" nad jezioro, a nie grupa myśliwych, która udała się na polowanie – dodaje badacz.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.