Polskie lasy pełne są interesujących osobliwości przyrody. Możemy się o tym przekonać, obserwując w mediach społecznościowych Lasy Państwowe, które często dzielą się różnymi ciekawostkami dotyczącymi roślin i zwierząt. W większości przypadków chodzi o okazy, o których istnieniu wielu z nas nie ma pojęcia. Tym razem Lasy Państwowe opublikowały zdjęcie ciemnych tworów przypominających sznury, które oplatają murszejące drzewo. Jak się okazuje, intrygujące sznury to nic innego jak ''macki'' grzybów.
Choć może się wydawać, że to opis krwiożerczego grzyba rodem z horrorów, tak naprawdę chodzi o popularne, doskonale nam znane opieńki. Grzyby te, choć niepozorne i smaczne, skrywają pewien ''mroczny sekret'': w znacznym stopniu przyczyniają się do obumierania drzew.
Ryzomorfy, bo tak je nazywamy, służą grzybom do "przemieszczania się" na spore odległości w poszukiwaniu swoich ofiar. W przypadku opieniek przerastają glebę, a po znalezieniu odpowiedniego drzewa wnikają w system korzeniowy i zaczynają rozrastać się pod korą, dając początek charakterystycznym, białym płatom grzybni — wyjaśniają Lasy Państwowe.
Ryzomorfy (nazwa pochodzi od dwóch łacińskich słów: rhiza – korzeń i morphe – kształt) rozrastają się w spróchniałym drewnie, w glebie, pod korą drzew, czy też w szczelinach między deskami.
Między innymi właśnie dzięki zdolności do ekspansji, opieńki są... ''największymi organizmami na świecie''!
Gigantyczny grzyb
Większość z nas, stojąc przed koniecznością wskazania ''największego organizmu na ziemi'', zastanawiałby się pewnie, czy wskazać płetwala błękitnego, czy też np. sekwoję olbrzymią. Tymczasem największym organizmem na świecie jest właśnie opieńka!
Konkretnie chodzi o opieńkę ciemną, znalezioną w Ameryce Północnej w stanie Oregon. Jak informują Lasy Państwowe, grzyb opanował powierzchnię ok. 9 km2. Warto podkreślić, że mówimy o opieńce, której wiek szacuje się na około 8000 lat. ''Kto więc wie jakie giganty mamy pod nogami w naszych lasach'' — podsumowano na koniec wpisu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.