Co robić, jeżeli spotkamy niewielką sarnę lub malutkiego jelenia w warunkach leśnych? Wiele osób chciałoby pomóc przerażonemu zwierzęciu. Leśniczy stanowczo odradzają jednak jakiekolwiek kroki w tej sytuacji.
Całkowicie zabronione jest np. dotykanie zwierzęcia (w tym przenoszenie je lub głaskanie) albo dokarmianie. Co najlepiej zrobić? Zostawić zwierzę w spokoju. W ten sposób dajemy sarnie albo jeleniowi szansę na przeżycie.
Gdy podczas wiosennych spacerów spotkamy ukryte w wysokiej trawie lub zaroślach młode sarny czy jelenia - pod żadnym pozorem ich nie ruszamy ani nie dokarmiamy. Pozostawiamy je w spokoju, aby miały szanse na bezpieczny rozwój i dorastanie w naturalnym środowisku - wskazują pracownicy Lasów Państwowych.
Nie ruszajmy dzikich zwierząt!
Czytaj także: Kobieta pokazała zdjęcie. "Pół Polski się kłóci"
Nie warto też straszyć zwierzęcia, podchodząc do niego. Ewentualne zdjęcie można zrobić z daleka.
Wiosną młode zwierzęta mogą chować się w krzakach lub zaroślach. Nie oznacza to wcale, że zostały porzucone na pastwę losu i nie dadzą sobie rady. Wręcz przeciwnie - stają się samodzielne i niedługo dorosną.
Inaczej należy zareagować, jeżeli niewielką sarnę albo jelenia spotkamy w terenie zabudowanym i zurbanizowanym. Dotykanie i przenoszenie zwierzęcia także nie jest zalecane, ale warto skontaktować się ze służbami.
Pomóc mogą fundacje albo straż miejska lub gminna. Pracownicy takich organizacji są specjalnie przeszkoleni w kwestii obchodzenia się z dzikimi zwierzętami i mogą pomóc znalezionym młodym. Te zostaną przebadane weterynaryjnie, poddane ewentualnemu leczeniu i w odpowiedni sposób wypuszczone w las.
Jeżeli sami zaczniemy interweniować, możemy zostać zarażeni wieloma chorobami odzwierzęcymi. Pamiętajmy, że sarna lub jeleń w przypadku zagrożenia może zaatakować człowieka!
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.