Nadleśnictwo Olsztynek pochwaliło się w mediach społecznościowych nietypowym filmem, jaki nagrano na Wzgórzu Dylewskim (woj. warmińsko-mazurskie). Możemy na nim dostrzec muflona, który w pełni korzysta z możliwości, jakie daje natura i radośnie hasa po polanie.
Owca z Korsyki w Polsce. Może cię zaskoczyć podczas spaceru
"Jaki piękny", "wiedział, jak ustawić się do zdjęcia", "pierwszy raz go widzę" - to tylko niektóre komentarze internautów pod nagraniem. Część z nich zauważyła, że owca z charakterystycznymi rogami jest łatwą zdobyczą dla mieszkających w okolicy wilków.
Komentarze, w których Polacy są zdziwieni widokiem muflona są najlepszym dowodem na to, że spora część z nas nie jest świadoma tego, że w naszym kraju żyje tego typu gatunek. Jest to owca, która pierwotnie bytowała jedynie na francuskiej Korsyce i włoskiej Sardynii. Stamtąd zostały one sprowadzone do krajów Europy Zachodniej, skąd z kolei rozprzestrzeniły się po reszcie kontynentu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Muflony, w zależności od płci, potrafią się różnić wyglądem. Samice są mniejsze i wyróżnia je inny wygląd rogów. Potrafią też wydobywać z siebie dźwięki, przywołując w ten sposób do siebie młode osobniki. Ich zachowanie przypomina wtedy beczenie owiec.
Czytaj także: Spotkał na Bali Polkę. Pozwoliła mu wejść do mieszkania
Samce określa się mianem "ślimów". Są większe, bardziej masywne i mają dość charakterystyczne rogi - rosną one stopniowo po urodzeniu, by przybrać pokaźne rozmiary po osiągnięciu dorosłości.
Muflony to zwierzęta stadne. Najlepiej odnajdują się w trudnych, górzystych terenach. Film udostępniony przez nadleśnictwo z Olsztynka jest dowodem, że można je też bez problemu spotkać na terenie Warmii i Mazur. Ich stada liczą od kilku do kilkunastu zwierząt.
Zimą muflony schodzą do dolin, gdzie łatwiej jest im znaleźć pożywienie. Żywią się głównie roślinnością, krzewami, owocami, korą, suchymi liśćmi i porostami. Przyrodnicy zwracają uwagę, że w Polsce wspomniane zwierzęta mogą mieć negatywny wpływ na naturę. Niszczą bowiem formacje skalne, runo leśne oraz lasy liściaste. Mogą stanowić też zagrożenie dla pól uprawnych.