oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Mógł należeć do Kopernika. Znalezisko budzi emocje nie tylko w kraju

63

Archeolodzy prowadzący badania we Fromborku (Warmia i Mazury) natknęli się na wyjątkowy przedmiot, który mógł należeć do samego Mikołaja Kopernika, który związany był z miejscową katedrą i tutaj jest pochowany. Znalezisko budzi spore poruszenie nie tylko w naszym kraju, ale także poza jego granicami.

Mógł należeć do Kopernika. Znalezisko budzi emocje nie tylko w kraju
Znaleziono przedmiot, który miał należeć do Mikołaja Kopernika. (Facebook)

Na początku sierpnia w mediach pojawiła się informacja o wyjątkowym znalezisku archeologów prowadzących wykopaliska we Fromborku, rodzinnym mieście Mikołaja Kopernika. "Podczas wykopu prowadzonego wspólnie z archeologami znaleźliśmy cyrkiel Galileusza z XVI w. Jest to trzeci egzemplarz znaleziony w Polsce!" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.

Znalezisko wywołało spore poruszenie nie tylko w naszym kraju. Wieści o tym wyjątkowym odkryciu dotarły m.in. do Francji. Jak podaje portal sciencepost.fr, znalezisko daje szansę wglądu w to, jakimi narzędziami posługiwali się naukowcy przed wiekami. Cyrkiel wykorzystywany był w kartografii, geometrii i astronomii, gdzie służył do pomiaru pozycji kątowych gwiazd i innych ciał niebieskich.

Naukowcy podejrzewają, że urządzenie mogło należeć do samego Mikołaja Kopernika. Zdaje się to potwierdzać wiek samego urządzenia, które datowane jest na XV-XVI wiek. Jak wskazuje sciencepos.fr, gdyby narzędzie to rzeczywiście było wykorzystywane przez Kopernika, jak sugerują archeolodzy, byłoby ono nie tylko cennym artefaktem, ale także świadectwem jego rygorystycznych metod i systematycznego podejścia w badaniach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ogień na południu Chorwacji. Ludzie uciekali z domów. Nocna walka z żywiołem

Narzędzie prawdopodobnie trafi do Muzeum Mikołaja Kopernika, gdzie będzie przechowywane wraz z innymi artefaktami, które powiązano z astronomem.

Tak udało się trafić na ten niezwykły artefakt

Warmińska Grupa Eksploracyjna, kierowana przez Norberta Ogińskiego, odkryła ten obiekt po eksploracji podziemnych tuneli Fromborka. Wybrano to miejsce nieprzypadkowo. Wyznaczono je na podstawie wspomnień z dzieciństwa samego Kopernika oraz informacji historycznych o tym miejscu.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Archeolodzy wykorzystali georadar do zlokalizowania anomalii w ziemi, co pozwoliło na uniknięcie konieczności przeprowadzenia wstępnych wykopalisk. Metoda ta ujawniła obecność historycznych tuneli pod ogrodami kanonicznymi, w których Ogiński i jego zespół prowadzili później wykopaliska, aby potwierdzić swoją hipotezę. Ich efektem jest m.in. odnalezienie tego niezwykłego cyrkla.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić