Główne założenia operacji to, jak podano, "monitoring cyberprzestrzeni 24/7, wykrywanie, lokalizacja i identyfikacja fałszywych zbiórek, blokada złośliwych domen oraz zdemaskowanie cyberprzestępców". Działania te mają być prowadzone w ścisłej współpracy z policją.
Pamiętaj, by zawsze weryfikować autentyczność internetowych zbiórek pieniężnych. Twoja pomoc ma znaczenie. Upewnij się, że trafi we właściwe ręce — zaapelowały Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Zachęcają jednocześnie, by podejrzane zbiórki zgłaszać na adres: kontakt.cbzc@cbzc.policja.gov.pl.
Przeciwko fałszywym zbiórkom ostrzegał również wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz na piątkowym posiedzeniu sztabu kryzysowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pojawia się tego coraz więcej. Angażujemy dowództwo komponentu obrony cyberprzestrzeni do tych działań i prosimy wszystkich o zwrócenie uwagi na jaką zbiórkę chcą wpłacić — powiedział.
Fałszywe zbiórki dla powodzian. Kilkadziesiąt przypadków
Do piątku Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości wykryło 63 fałszywe zbiórki dla powodzian.
Zbiórki można sprawdzić na Portalu Zbiórek Publicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod adresem: http://www.zbiorki.gov.pl/zbiorki/index .
Warto też zwracać uwagę na fałszywe wiadomości, które rzekomo mają przychodzić do nas z RCB. Również w social mediach mogą się pojawiać konta, które z pozoru będą wyglądać na wiarygodne, a w rzeczywistości będą żerować na rozpoznawalności danej instytucji czy danej osobie, żeby nakłonić do wejścia w fałszywe strony www.
Warto też pamiętać, że prawdziwe alerty RCB nie zawierają linków i aby upewnić się, że otrzymany alert RCB jest autentyczny, należy go zweryfikować poprzez oficjalną stronę internetową RCB pod adresem: https://www.gov.pl/web/rcb.