Pochodzący z zalesionych części wschodniej i południowej Azji owad jest największym na świecie gatunkiem szerszenia, mierzącym do 5 centymetrów długości. We wrześniu 2019 roku szerszeń został wykryty w zachodniej Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, a teraz rozprzestrzenił się w sąsiednich częściach stanu Waszyngton w pobliżu granicy.
Czytaj także: Atak roju we Wrocławiu. Kobieta jechała ścieżką rowerową
Szerszeń azjatycki został do tej pory zauważony tylko w Waszyngtonie, ale według entomologów z Uniwersytetu w Waszyngtonie może zaroić się w całym kraju.
Zespół naukowców przeanalizował zapisy z rodzimego zasięgu szerszenia w Japonii, Korei Południowej i Tajwanie i połączył je z danymi klimatycznymi, aby przewidzieć obszary świata, w których owad może potencjalnie się rozwijać.
Badania wykazały, że szerszenie azjatyckie osiedlają się na obszarach o ciepłym lecie, łagodnej zimie i dużych opadach, a także o dużej aktywności człowieka. Regiony, które doświadczają ekstremalnych upałów, zimna lub opadów, są mało korzystne dla szerszeni.
Na podstawie tych informacji naukowcy doszli do wniosku, że znaczna część zachodniego wybrzeża USA i wschodniego wybrzeża byłaby odpowiednim siedliskiem dla szerszeni.
Jak wynika z symulacji komputerowych przeprowadzonych przez naukowców mordercze szerszenie mogą przylecieć do zachodniej części Ameryki Północnej jeśli nie zostaną teraz powstrzymane.
Mordercze szerszenie zagrażają Ameryce
Naukowcy przewidzieli, że szerszenie, które latają z prędkością ponad 100 km na godzinę, mogą dotrzeć do północnego Oregonu za 10 lat. W ciągu 20 lat mogły rozprzestrzenić się w zachodnich regionach Oregonu, Waszyngtonu i Kolumbii Brytyjskiej, sięgając aż do południowego Oregonu.
Byłoby to katastrofalne dla lokalnych populacji pszczół, ponieważ tylko jeden szerszeń może zabić nawet 40 pszczół w niecałą minutę. W przeciwieństwie do rodzimych populacji pszczół japońskich, które rozwinęły genialną metodę odstraszania ataków szerszeni, pszczoły w USA nie mają naturalnej obrony przed najeźdźcami.
Szerszenie są najbardziej niszczycielskie późnym latem i wczesną jesienią. Jak armia atakują ule pszczół miodnych, zabijając dorosłe pszczoły, pożerając larwy i poczwarki.
Zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się szerszeni azjatyckich w zachodniej części Ameryki Północnej ma kluczowe znaczenie dla ochrony pszczół i pszczelarzy - powiedział entomolog z Uniwersytetu w Waszyngtonie David Crowder.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.