Niewiele osób o tym wie, ale żywa bożonarodzeniowa choinka może sprawić nie lada kłopoty. Wraz z pięknym drzewkiem możemy bowiem przynieść do domu nieproszonych gości - robaki. Zawsze przed jego udekorowaniem warto zatem dokładnie obejrzeć gałęzie, by w święta nie mieć nieprzyjemnej niespodzianki.
Jeśli kupiliśmy choinkę od sprawdzonego, zaufanego dostawcy, istnieje małe prawdopodobieństwo, że zamieszkują ją niechciani lokatorzy. Problem może jednak pojawić się, gdy drzewko zabieramy prosto z lasu, lub nabywamy u niezweryfikowanego źródła.
Czytaj także: Boże Narodzenie 2021. Choinka za darmo. Jak ją zdobyć?
Jakie insekty można spotkać na choince?
Insekty chowają się zwykle na pniu i ukrywają w gałęziach między igłami. Najczęściej spotykane z nich to:
Mszyce - gnieżdżą się na jodłach, świerkach i sosnach. Żywią się sokiem z igieł. Nie są groźne dla człowieka, ale z pewnością ich obecność w domu nie jest przyjemna.
Roztocza - najczęściej żyją na świerkach i jodłach. Mogą rozejść się po mieszkaniu i zaatakować inne rośliny. Powodują alergię.
Pająki - to jeden z najpopularniejszych gatunków występujących na drzewach, który chętnie uwije sobie "gniazdko" w ciepłym zakamarku domu.
Kulankowate - żywią się rozkładającym drewnem, najbardziej aktywne są w nocy. Rzadko oddalają się od drzewa.
Pareczniki - ich pożywieniem są małe owady, a nawet rośliny. Uaktywniają się w nocy, a ich wygląd może przerażać - lepiej nie spotkać ich w mieszkaniu.
Najgroźniejsze dla człowieka są jednak najprawdopodobniej osy. Tworzą gniazda, składają jajeczka i szybko mogą zadomowić się w mieszkaniu. Zimą hibernują, ale na wiosnę wychodzą z gniazda i mogą znacznie uprzykrzyć życie.
Czytaj także: Najlepsze świąteczne prezenty
Jak pozbyć się robaków w choince?
Na zewnątrz w niskiej temperaturze robaki zazwyczaj znajdują się w stanie uśpienia. W ciepłym mieszkaniu jednak wracają do życia i mogą zacząć panoszyć się po pomieszczeniach. Jak temu zaradzić?
Przed wstawieniem choinki do mieszkania należy ją mocno i energicznie potrząsnąć, by pozbyć się mieszkających na niej szkodników. Jeśli mamy taką możliwość, dobrze jest zostawić ją na noc np. garażu. Pod wpływem zmiany temperatury insekty prawdopodobnie się rozejdą. Warto też regularnie odkurzać okolice świątecznego drzewka.