Leśnicy z Nadleśnictwa Brzeziny w woj. łódzkim opublikowali upiorne zdjęcia śluzowców. "Czasem jedno śluzorośle uświadamia nam jak złożonym ekosystemem jest las. Będąc w nim codziennie uczymy się ciągle nowych rzeczy. Rośliny, zwierzęta, grzyby, porosty, śluzorośla... łącznie jest ich w lasach miliony gatunków. Smętosz czarny zadziwił nas swoją strukturą, konsystencją, barwą" - informują na Facebooku leśnicy.
Smętosz czarny, znaleziony na pniu sosny, początkowo nie jest czarny, dopiero z czasem zmienia się w czarną narośl - dodają.
Podczas letnich spacerów w drzewostanach sosnowych napotkać można na korze drzew stojących "różową narośl" - jest to smętosz czarny.
Czytaj także: Rosja ma poważny problem. Pentagon wskazuje przyczyny
W początkowej fazie formowania się zrosłozarodnia może być różowa lub kremowa (żółta). W późniejszym czasie kolor zmienia się na czarny - stąd nazwa. Powierzchnia, w zależności od warunków, może być gładka i lśniąca lub chropowata i matowa. Zrosłorodnia kiedy dojrzeje pęka uwalniając na zewnątrz zarodniki dające początek nowym śluzowcom.
Przyznacie, że młode okazy są krwawo upiorne?
Czytaj także: Temat numer 1 w Chinach. Zdjęcia obiegły świat
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.