Brytyjski "Independent" nawiązuje do odkrycia opublikowanego w czasopiśmie Scientific Reports. Jak czytamy, skamieniałości odkryte w polskiej jaskini sugerują, że wcześni Europejczycy dopuszczali się kanibalizmu. W niektórych przypadkach mowa o jedzeniu mózgów swoich wrogów. Ten brutalny proceder miał ponoć miejsce 18 tys. lat temu.
Badacze analizowali rytuały pogrzebowe i praktyki rytualne łowców-zbieraczy kultury magdaleńskiej, którzy zamieszkiwali tereny dzisiejszej Polski. Wcześniej wydawało się, że kanibalizm był związany z głodem lub czynnościami rytualnymi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kanibalizm na terenach Polski. Oto dowody
Jednak w Jaskini Maszyckiej, niedaleko Krakowa, podczas serii wykopalisk prowadzonych od XIX wieku aż do lat 60. XX wieku znaleziono dowody na "żywieniową eksploatację kości". Naukowcy poddali ślady nacięć na 53 kościach znalezionych na tym obszarze. Analiza wykazała, że ciała były przetwarzane wkrótce po śmierci, zanim rozpoczął się proces rozkładu. Zdaniem badaczy wiele śladów na ludzkich kościach jest zgodnych ze śladami na kościach zwierzęcych, które były cięte i spożywane.
Ustalenia naukowców mają dowodzić, że niektóre kości były nawet rozłupywane w celu wydobycia bogatego w składniki odżywcze szpiku. Dotyczyło to m.in. czaszek, z których wycinano skórę, aby dostać się bezpośrednio do mózgu, który był bogaty we właściwości odżywcze.
Lokalizacja i częstotliwość nacięć oraz celowe łamanie kości w szkielecie jednoznacznie wskazują na żywieniową eksploatację ciał, co wyklucza hipotezę rytuału pogrzebowego bez konsumpcji - stwierdziła Francesc Marginedas z Uniwersytetu Rovira i Virgili.
Czytaj również: Nagranie z Teneryfy. "Czarny potwór" był blisko plaży
Istotnym dowodem jest także to, że ludzkie kości znaleziono razem ze zwierzęcymi, co sugeruje, że jedne i drugie organizmy były spożywane razem. Wszystkie kości pochodzą z tego samego okresu.
Naukowcy sugerują, że ekspansja demograficzna po ostatnim maksimum glacjalnym około 20 tysięcy lat temu mogła nasilić konkurencję o zasoby, prowadząc do konfrontacji między różnymi społecznościami. W niektórych przypadkach takie konflikty mogły skutkować kanibalizmem wojennym.