W poniedziałek 1 sierpnia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pojawił się wpis o połączeniu Orlenu z Grupą Lotos.
To właśnie z tego powodu miała miejsce uroczystość. W gdańskiej bazylice św. Brygidy odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji fuzji koncernów. W kościele przemawiał między innymi prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek. Doszło także do symbolicznego połączenia dwóch krzyży, które kilka lat wcześniej poświęcił papież Jan Paweł II.
Całe zdarzenie u niektórych komentatorów wywołało niesmak. Teraz do mszy w intencji fuzji nawiązał biskup pomocniczy krakowski Damian Muskus, który na swoim Facebooku zaprotestował przeciwko instrumentalnemu wykorzystywaniu krzyża. "Znak zbawienia czy symbol fuzji?" - tak zatytułowany jest wpis.
(...) całe pokolenia uczniów Jezusa otaczały czcią krzyż i reagowały stanowczo na wszelkie akty profanacji tego świętego znaku. Do tych wielkich i niezwykle ważnych słów należałoby dodać: brońcie krzyża, gdy podejmuje się próby usunięcia go z przestrzeni publicznej, ale także wówczas gdy ktoś zamierza go znieważyć lub instrumentalnie wykorzystać np. w polityce czy w ekonomii - czytamy we wpisie.
- Krzyż jest najświętszym znakiem zbawienia, a nie symbolem udanej fuzji dwóch podmiotów gospodarczych. Krzyż jest najświętszym znakiem zbawienia - zrozumcie to wszyscy! - kwituje biskup.
Fuzja Orlenu i Lotosu
Jak podkreśla Daniel Obajtek, połączenie obu podmiotów to proces zainicjowany przez PKN Orlen w 2018 r. w ramach budowy multienergetycznego koncernu. Połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos spowoduje wzmocnienie tych podmiotów, wzmocnienie miejsc pracy i stworzy szansę na dalszy rozwój.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.