Po kilku latach spadków spowodowanych pandemią, Muzeum Auschwitz ponownie przyciąga miliony zwiedzających. "Na podstawie naszych danych szacujemy w tej chwili, że frekwencja na koniec roku wyniesie około 1,8 mln zwiedzających" – oznajmił Bartosz Bartyzel w rozmowie z PAP. To znaczący wzrost w porównaniu z poprzednimi latami i sygnał, że zainteresowanie historią tego miejsca nie słabnie.
W 2019 roku, będącym rekordowym pod względem frekwencji, muzeum odwiedziło 2,32 mln osób. Jednak pandemia COVID-19 spowodowała drastyczny spadek liczby odwiedzających – w 2020 roku było to jedynie 502 tys. osób, a w 2021 roku nieco więcej, bo 563 tys.
Rok 2022 przyniósł poprawę sytuacji, gdy liczba zwiedzających wzrosła do 1,184 mln. "W naszej ocenie jest to przede wszystkim efekt obawy przed wojną (przyp. red. w Ukrainie), która toczy się blisko polskich granic" – mówił wówczas Bartyzel, zaznaczając wzrost procentowego udziału Polaków wśród gości i spadek liczby turystów z zagranicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Muzeum w Auschwitz wciąż przyciąga turystów
W minionym roku frekwencja osiągnęła już 1,67 mln odwiedzających, co potwierdza stopniowy powrót do poziomu sprzed pandemii. Obecne szacunki wskazują na dalszy wzrost zainteresowania Muzeum Auschwitz.
Muzeum Auschwitz powstało w 1947 roku na terenie byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. W 1979 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jedyny tego typu obiekt. Obóz Auschwitz został założony przez Niemców w 1940 roku i początkowo służył do więzienia Polaków. Dwa lata później powstał Auschwitz II-Birkenau, który stał się głównym miejscem masowej zagłady Żydów.
W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zamordowali co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród około 140–150 tys. Polaków deportowanych do obozu życie straciła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy oraz osoby innych narodowości.
Obecnie Muzeum Auschwitz pełni rolę ważnego ośrodka edukacyjnego i miejsca pamięci, odwiedzanego przez ludzi z całego świata. Rosnąca liczba zwiedzających świadczy o nieustającym zainteresowaniu historią tego miejsca i potrzebie upamiętnienia ofiar nazistowskich zbrodni.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.