W 1883 roku w kolekcji mineralogicznej w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie skatalogowano wyjątkowy kawałek kwarcu. Znaleziony w środkowych Indiach minerał uznano za kawałek agatu.
Jajo dinozaura zamiast agatu
Kamień jest niemal idealnie kulisty i ma około 15 cm średnicy. Chociaż uważano, że wygląda niezwykle, to nigdy nie przyglądano mu się bliżej. Przez lata stał na muzealnych półkach, dopóki w 2018 roku nie zajął się nim Robin Hansen.
Kurator wystawy minerałów udał się do Francji na wystawę poświęconą kryształom. Tam jedna z osób pokazała mu jajo dinozaura wypełnione agatem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To był moment, kiedy zapaliła się żarówka i pomyślałem: "Chwileczkę, to wygląda bardzo podobnie do tego, które wystawiliśmy w muzeum!" - powiedział
Hansen postanowił porozmawiać z ekspertami od dinozaurów. Ci zgodzili się, że agat ma odpowiedni rozmiar i kształt, by być jajem dinozaura.
Po dokładniejszym zbadaniu naukowcy zauważyli, że na kamieniu znajdowała się cienka biała warstwa, która mogła być skorupką jajka.
Został poprawnie zidentyfikowany i skatalogowany jako agat w 1883 roku, korzystając z dostępnej wówczas wiedzy naukowej. Dopiero teraz zdaliśmy sobie sprawę, że ten okaz jest czymś wyjątkowym. To agat, ale agat, który wypełnił strukturę będącą jajem dinozaura - dodał badacz cytowany przez nhm.ac.uk.
Na podstawie wieku i miejsca jego znalezienia paleontolodzy stwierdzili, że jajo należało do tytanozaura, największego dinozaura na Ziemi.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.