Na sprzedaż trafi kartka pocztowa, która jako pierwsza informowała o tragedii, do której doszło na Oceanie Atlantyckim. Pocztówkę wysłano z Southampton, czyli miejscowości, skąd wypłynął legendarny Titanic.
Nadawca przekazał w jakich okolicznościach dowiedział się, że liniowiec zatonął. Kartka została napisana 16 kwietnia 1912 r. o godzinie 17:00, zaledwie 36 godzin po zatonięciu Titanica.
Zatonięcie Titanica było tragicznym wydarzeniem. Mam nadzieję, że pocztówkę kupi muzeum lub ktoś, kto pokaże ją szerokiej publiczności, aby mogła być ogólnie doceniona, a nie umieszczona w prywatnej kolekcji, gdzie niewielu ludzi ją zobaczy - powiedział RTE News kolekcjoner.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aukcja odbędzie się 25 kwietnia w londyńskim domu aukcyjnym Charlesa Millera. Pocztówka kosztować może nawet 3 tys. funtów, czyli ok. 15 900 zł.
Pocztówka wysłana przez starszego radiooperatora Titanica
Z kolei w 2021 r. pod młotek trafiła kartka ze zdjęciem Titanica, która została wysłana kilka tygodni przed zatonięciem liniowca w 1912 r. Pocztówkę wysłał starszy radiooperator Titanica do swojej siostry Elsie Phillips.
"Jestem bardzo zajęty pracą do późna. Mam nadzieję, że wyruszę w poniedziałek i dotrę do Soton (Southampton, skąd Titanic wypłynął w dziewiczy rejs - przypis red.) w środę po południu. Mam nadzieję, że u Ciebie w porządku. Dostałem wczoraj wiadomość od Ethel" - napisał Phillips.
Na pocztówce widoczny jest stempel z Belfastu, gdzie zbudowano Titanica.
Historia Titanica
Titanic zbudowany został w stoczni w Belfaście, ale w dziewiczą podróż wypłynął z Southampton 11 kwietnia 1912 r. Uznawany był wówczas za niezatapialny i niezniszczalny okręt. Na jego pokładzie było około 2200 osób - pasażerów, jak i członków załogi.
Trasa obejmowała Southampton-Cherbourg-Queenstown-Nowy Jork. Jednak w nocy z 14 na 15 kwietnia statek zderzył się z górą lodową i w ciągu trzech godzin poszedł na dno Oceanu Atlantyckiego. W katastrofie zginęło ponad 1500 osób.
Warto wspomnieć, że aukcje przedmiotów pochodzących ze statku lub należących do ocalałych pasażerów należą do rzadkości.
Czytaj więcej: Włożyła dłoń do wody z Titanica. Oto jej reakcja
Źródło: rte.ie