Na wielu cmentarzach, szczególnie tych dużych, można zauważyć ławeczki postawione przy grobach. Są naprawdę przydatne – można na nich usiąść, odpocząć, wspominać zmarłych lub po prostu odłożyć rzeczy: znicze, wieńce, czy narzędzia do sprzątania. Niektóre z ławeczek mają dodatkowy schowek na potrzebne akcesoria. Nie dziwne więc, że są już naturalnym elementem krajobrazu na nekropoliach.
Czytaj także: Jak szybko umyć nagrobek? Wykorzystaj ten trik
Oferta ławeczek jest różnorodna, zarówno pod względem modeli, jak i cen. Wiele firm zajmujących się opieką nad grobami oferuje również ich instalację. Choć wydaje się to znakomitym pomysłem, należy pamiętać, że nie zawsze jest on zgodny z przepisami. Te są odpowiednio regulowane.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Każdy cmentarz ma swój regulamin definiujący, co można zrobić w obrębie grobu. Miejsce na ławeczkę musi mieścić się w granicach wykupionej kwatery. Nie powinno także utrudniać dostępu do sąsiednich grobów. Zasady regulują także inne kwestie codziennego funkcjonowania na cmentarzu.
Mowa tutaj m.in. o miejscach, w których należy składować dane typy odpadów cmentarnych. Ponadto w wielu przypadkach ściśle regulowane są godziny otwarcia nekropolii.
Ławeczka może zniknąć, jeśli nie sprawdzisz regulaminu
Jeśli ustawiona ławeczka narusza regulamin, służby porządkowe mogą ją usunąć. Przed jej zamontowaniem warto więc odwiedzić administrację cmentarza i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Podjęcie tych kroków zapewni zgodność z przepisami, gdyż nikt nie skontroluje tego na miejscu od razu. W przeciwnym razie możemy ponieść przykre konsekwencje.
To jednak nie jedyna kwestia, jaką musimy wcześniej skonsultować. Należy również uzgodnić z administracją inne zmiany, takie jak wymiana pomnika. Zdziwić może fakt, że istnieją konkretne reguły dotyczące wyglądu nagrobków i dozwolonych roślin. Te zasady pomagają utrzymać jednolity wygląd cmentarzy.