Przyjmowanie komunii świętej jest bardzo ważną częścią życia każdego chrześcijanina i najważniejszym momentem podczas mszy świętej. Komunia święta symbolizuje bowiem zjednoczenie z Bogiem. Warunkiem przyjęcia sakramentu jest stan łaski uświęcającej, czyli wyrzeczenie się życia w grzechu.
Czytaj także: Nagranie z Roxie Węgiel. Tylko spójrzcie, kto jest obok
Elementy zewnętrznej postawy wiernych przystępujących do komunii są wobec tego drugorzędne, liczy się przede wszystkim ich wewnętrzna intencja. W Polsce dozwolona jest zarówno postawa stojąca, jak i klęcząca, ale zgodnie ze zwyczajem w większości kościołów hostię przyjmuje w pozycji stojącej, ze złożonymi dłońmi.
W taki właśnie sposób od lat robią to całe pokolenia katolików, nie czując nawet szczególnej potrzeby, by głębiej się nad tym zastanawiać. Okazuje się jednak, że dla niektórych kapłanów postawa wiernych podczas przyjmowania sakramentu ma kluczowe znaczenie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Topoli (woj. dolnośląskie) ks. Marcin Januszkiewicz poruszył tę kwestię na Twitterze, a jego post wywołał spore kontrowersje. Duchowny poinformował, że od najbliższej niedzieli planuje zmienić formę przyjmowania komunii świętej w swojej parafii.
Wprowadziłem w mojej parafii formę przyjmowania komunii świętej w postawie klęczącej, po 30 latach, w niedzielę pierwszy raz, okaże się, czy to dobra decyzja - napisał ks. Januszkiewicz.
Ogłoszenie duchownego wywołało lawinę komentarzy, a wiele z nich ma negatywny wydźwięk. Niektórzy uważają wprowadzane przez księdza zmiany za niepotrzebne komplikowanie eucharystii, inni martwią się losem osób chorych, które nie są w stanie uklęknąć. Te wątpliwości ks. Januszkiewicz szybko rozwiał, zapewniając, że do klęczenia nie będzie nikogo zmuszać.
Mówiłem o tym moim parafianom. Jeśli ktoś nie może klęknąć z różnych przyczyn, może przyjąć w postawie stojącej. Nikogo zmusić też nie mogę. To zachęta, którą mam nadzieję, ludzie zrozumieją - wyjaśnił w odpowiedzi na jeden z komentarz.
Sprawę skomentowała m.in. Małgorzata Prokop. Posłanka Lewicy w ostrych słowach skrytykowała pomysł księdza. W swojej wypowiedzi pokusiła się nawet o nawiązanie do głośnego skandalu z 2012 roku, kiedy to uczniowie Gimnazjum Salezjańskim w Lubinie na imprezie integracyjnej zlizywali bitą śmietanę z kolan księdza-dyrektora.
Na kolana maluczcy… A pianę do zlizywania tez pan swoim owieczkom zafunduje? Jak trzeba nie lubić ludzi, żeby kazać im przed sobą klękać? - napisała na Twitterze Prokop.
Czytaj także: Ludzie skrytykowali całowanie religijnych posągów. Tak kwituje ich ksiądz
Inicjatywa ks. Januszkiewicza ma jednak także swoich zwolenników, w tym. m.in. aktywnego w mediach społecznościowych ks. Daniela Wachowiaka, proboszcza parafii pw. NMP Wniebowziętej w Piłce. Kapłan wspomniał, że przed laty prowadził mszę w taki sam sposób.
Gdy 4 lata temu przyszedłem do Puszczy, w kościele głównym wprowadziłem ten sam sposób! Brawo! - skomentował ks. Wachowiak.