W 2021 roku Chiny z sukcesem wysłały na Marsa łazik Zhurong, zaprojektowany do szczegółowych badań powierzchni planety. Jak informują zagraniczne media, Zhurong znalazł dowody na istnienie starożytnej linii brzegowej w rejonie Utopia Planitia.
Czytaj także: Śmierć kobiety w szpitalu. Lekarka oskarżona
Odkrycie to sugeruje, że miliardy lat temu na północnych nizinach Marsa mógł rozciągać się ogromny ocean. Dane uzyskane przez łazik, wspierane obrazowaniem satelitarnym, ujawniają formacje geologiczne przypominające osadowe kanały i koryta rzeczne, czyli struktury typowe dla obszarów nadbrzeżnych na Ziemi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdaniem naukowców, ocean ten mógł istnieć około 3,68 miliarda lat temu, zanim stopniowo zamarzł i zniknął około 260 milionów lat później. Szacują oni, że nawet płytkie obszary tego oceanicznego zbiornika mogły mieć do 600 metrów głębokości, co świadczy o jego ogromnych rozmiarach.
Życie na Marsie. Konieczne są dalsze badania
Potwierdzenie istnienia tak rozległego oceanu na Marsie daje silne podstawy do przypuszczeń, że planeta ta miała niegdyś odpowiednie warunki do istnienia prostych form życia, takich jak mikroorganizmy. Świadczy to także o bardziej dynamicznej historii Marsa, niż wcześniej sądzono.
Odkrycie to wzbudza ogromne zainteresowanie naukowców, ale jednocześnie podkreśla potrzebę kontynuacji badań. Kolejne misje na Marsa mogą pomóc w bardziej szczegółowym zbadaniu geologicznych pozostałości po dawnym oceanie, co z kolei pozwoli na dokładniejsze określenie składu chemicznego wód i warunków środowiskowych, jakie panowały na Marsie miliardy lat temu.
Dalsze badania mogą nie tylko potwierdzić te teorie, ale również ujawnić, jak długo woda mogła utrzymywać się na powierzchni i jakie szanse na rozwój miały tam ewentualne formy życia.
Czytaj także: Tam finału WOŚP nie będzie?! Zapanował niepokój