Późne lato oraz jesień to najlepszy termin na szukanie grzybów. Wtedy w naszych lasach pojawia się większość popularnych gatunków m.in. podgrzybki, maślaki, koźlarze i kanie. Wśród wielu gatunków warto jednak zwrócić szczególną uwagę na niewielki fioletowy grzyb. Jest to lakówka ametystowa, która odgrywa bardzo ważną rolę w kryminologii.
Nietypowa fioletowa barwa
Jak informuje haps.pl, lakówkę charakteryzuje nietypowa, fioletowa barwa oraz stosunkowo niewielkie rozmiary — trzon do 5-10 centymetrów. Grzyb posiada blaszki, które nie zmieniają barwy — są rzadkie i grube. Grzyb jest jadalny, choć nie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród grzybiarzy.
Na lakówkę ametystową szczególnie zwracają uwagę kryminolodzy. Badania naukowe wykazały, że lakówka ametystowa jest grzybem azotolubnym – najliczniej i najobficiej rośnie w glebie o dużej zawartości amoniaku i związków azotu. Oznacza to, że pojawia się często w miejscach po dawnych cmentarzach, masowe groby, czy miejsca, gdzie zakopano zwłoki.
Grzybiarze doceniają walory dekoracyjne
Grzybiarze najczęściej sięgają po lakówkę przez jej nietypowy wygląd i doceniają głównie jej walory dekoracyjne. Używają jej w słoikach z marynatami oraz na stołach wśród innych potraw. Lakówka zwykle występuje w lasach mieszanych i spotkać ją można nawet do listopada.