Podczas ostatniego posiedzenia komisji przedstawiono wyniki kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK) w 2024 r. Kontrola objęła 14 gmin i tyle samo schronisk, a jej wyniki były krytyczne. Dyrektor Delegatury NIK w Zielonej Górze, Andrzej Aleksandrowicz, podkreślił, że działania na rzecz zapobiegania bezdomności zwierząt były prowadzone nieprawidłowo i nieskutecznie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
NIK stwierdziła 288 nieprawidłowości i sformułowała 214 wniosków pokontrolnych. Aleksandrowicz zaznaczył, że obecny model realizacji zadań nie sprzyja skutecznej realizacji zadań przez gminy, które często dobierają nieadekwatne środki do potrzeb.
Obowiązkowa kastracja i czipowanie zwierząt
Obywatelski projekt nowelizacji ustawy został przygotowany przez organizacje OTOZ Animals, Viva!, Mondo Cane i Akcja Demokracja, a podpisało się pod nim 534 077 osób. Projekt wprowadza regulacje mające na celu ochronę zwierząt przed bólem i cierpieniem, w tym zakaz trzymania psów na uwięzi oraz używania fajerwerków.
Dodatkowo, proponowane zmiany mają wpłynąć na redukcję bezdomności zwierząt domowych poprzez obowiązkową kastrację psów i kotów innych niż hodowlane oraz obowiązek znakowania wszystkich psów i kotów. Zwierzęta mają być czipowane, a powstać ma rejestr zwierząt oznakowanych.
Projekt zakłada również rozszerzenie katalogu czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami, w tym sprzedaż detaliczną żywych ryb (z wyjątkiem akwariowych). Zwiększone mają zostać kary za znęcanie się nad zwierzętami i ich zabijanie. Propozycje obejmują także powstanie centralnego Systemu Informacji o Schroniskach oraz centralnego Rejestru Stowarzyszeń Hodowców Psów i Kotów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.