Naukowcy z Uniwersytetu w Southampton dokonali niesamowitego odkrycia. W ubiegłym roku w wiosce Shanklin na wyspie Wight u południowego wybrzeża Anglii znaleźli kości dinozaura, który prawdopodobnie był krewnym Tyranozaura.
Dinozaur żył w okresie kredy, około 115 mln lat temu i miał 4 metry długości. Został nazwany Vectaerovenator inopinatu. Nazwa odnosi się do dużych przestrzeni powietrznych występujących w niektórych kościach, które pomagają naukowcom identyfikować teropody.
Te worki powietrzne, również obserwowane u współczesnych ptaków, były przedłużeniami płuc i prawdopodobnie "wspomagały efektywny system oddechowy, jednocześnie czyniąc szkielet lżejszym" - przekazuje University of Southampton.
Paleontolodzy podkreślają, że to szczątki dinozaura "wcześniej nieznanego nauce". Mają nadzieję, że badania kości pozwolą znacząco pogłębić wiedzę na temat teropodów, które żyły w Europie.
Cztery kości zostały znalezione przez trzy różne grupy, ale prawdopodobnie należą do tego samego dinozaura. Teraz zostały przekazane do pobliskiego Muzeum Wyspy Dinozaurów w Sandown.
To niezwykłe odkrycie skamieniałości dokonane przez trzy różne osoby i grupy wzbogaci naszą obszerną kolekcję. To wspaniałe, że możemy teraz potwierdzić ich znaczenie i pokazać je publiczności, aby mogła je podziwiać - powiedział Martin Munt, kustosz muzeum.
Czytaj także:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.