Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 

Naciskają na Polskę. Będzie odstrzał wilków?

20

Komisja Europejska dąży do zmiany statusu wilków, jeśli chodzi o ich ochronę. W środę (25 września) podczas posiedzenia COREPER ma się odbyć debata o statusie wilka w ramach Konwencji Berneńskiej. Jeśli propozycja zmian weszłaby w życie, umożliwiłoby to odstrzał drapieżnika.

Naciskają na Polskę. Będzie odstrzał wilków?
KE chce odstrzału wilków? W środę ważne posiedzenie (Getty Images, David De Lossy, Staffan Widstrand)

O zamiarach zmiany statusu wilka w Europie donosi Interia. Jak czytamy, wszystko zaczęło się od Ursuli von der Layen, której ulubiony kuc został zaatakowany przez wilki. Zdarzenie to sprawiło, że w UE rozgorzała dyskusja na temat zmniejszenia populacji wilków, bowiem zagrażają one zwierzętom gospodarskim.

Do niedawna wilki były zagrożone wyginięciem. Teraz jednak ze względu na wyżej wspomniane fakty rozważane jest wprowadzenie ponownej kontroli populacji drapieżnika, co w skrócie ma oznaczać zezwolenie na odstrzał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odbudować czy przenieść dom? "Taka dyskusja jest potrzebna"

Zajmą się wilkami. Są naciski na Polskę

Sprawę nagłośniło Stowarzyszenie dla Natury "Wilk". Jak czytamy, w środę (25 września 2024 r.) odbędzie się posiedzenie Komitetu Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich przy Unii Europejskiej (tzw. COREPER). Podczas obrad COREPER I, zajmującego się środowiskiem, ma się znaleźć punkt dotyczący propozycji zmiany dotyczącej statusu wilka w ramach Konwencji Berneńskiej, tj. przeniesienia wilka z załącznika II (obejmującego gatunki ściśle chronione) do załącznika III (gatunki chronione). Po takiej zmianie Komisja Europejska ma zmierzać do zmiany statusu prawnego wilka w obrębie jej własnego prawodawstwa, czyli w Dyrektywie Siedliskowej

Polska jest mocno naciskana przez KE by poprzeć tę zmianę podczas środowego posiedzenia COREPER. Do tej pory za wnioskiem KE opowiadało się 12 krajów członkowskich, a przeciw oraz wstrzymujących się było13 krajów. Brak informacji o stanowisku dwóch kolejnych. Do przegłosowania wniosku KE potrzeba 14 głosów ZA. Polska dotychczas deklarowała wstrzymanie się od głosu - podaje Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

Co z wilkami? Wszystko w rękach Tuska

Według obrońców wilków, "polski rząd skłania się do poparcia wniosku Komisji Europejskiej". Ich zdaniem dzieje się tak pomimo głosu sprzeciwu ze strony obywateli. Stowarzyszenie powołuje się na raport "The situation of the wolf (Canis lupus) in the European Union – An In-depth Analysis". Podkreślono w nim, że znacząca większość (71%) spośród ponad 18.500 respondentów opowiedziała się za utrzymaniem dotychczasowego statusu prawnego wilka w UE. Również respondenci z Polski (>450) w 90% opowiedzieli się za takim właśnie rozwiązaniem.

Stowarzyszenie przypomina, iż w ubiegłym tygodniu ponad 300 organizacji pozarządowych ponownie wezwało Unię Europejską do wzmocnienia wysiłków na rzecz ochrony wilków. Ich zdaniem państwa członkowskie powinny wzmocnić ochronę wilków, a nie ją osłabiać. Organizacje wezwały państwa członkowskie UE do odrzucenia wniosku Komisji Europejskiej o obniżenie statusu ochrony wilków w Konwencji Berneńskiej. Teraz obrońcy drapieżnika wzywają polskiego przedstawiciela w COREPER, Piotra Serafina, by nie ugiął się pod naciskiem Komisji.

Warto upomnieć się o wilki także u Premiera Donalda Tuska, ponieważ to jego decyzja jest tu najważniejsza - podsumowują przedstawiciele stowarzyszenia.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić