Przedmiot Historia i Teraźniejszość został wprowadzony przez poprzedniego ministra edukacji Przemysława Czarnka w 2022 roku. Od września bieżącego roku zostaną wprowadzone zmiany w podstawie programowej. Dla niektórych pedagogów może to oznaczać nawet utratę pracy.
Jak informuje portalsamorządowy.pl, rozporządzenie wprowadzające zmiany podpisane przez Barbarę Nowacką otrzymało negatywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST). Dlaczego? Otóż po pierwsze HiT zostaje usunięty z podstawy programowej, przy czym na jego miejsce nie jest wprowadzony żaden inny przedmiot.
Zanim zastąpi go edukacja obywatelska ma obowiązywać roczna przerwa. Członkowie (KWRiST) podkreślają, że zmiany wprowadzane są za późno, co sprawi, że dyrektorzy szkół będą mieli problemy z ułożeniem planów zajęć.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z podstawy programowej znika HiT. Będą zwolnienia nauczycieli?
Ponadto, nie wiadomo, co z nauczycielami, którzy uczyli przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Od szkół będzie zależało, czy będą oni mieli obcięte pensum, czy zostaną zwolnieni.
To zależy od tego, jaką mamy szkołę. Bo jeżeli mamy przeciętne liceum, w którym są dwa ciągi klasowe, no to w tym momencie mówimy o utracie czterech godzin tygodniowo. Przy 18-godzinym pensum to jest tylko jego część. Ale jeżeli mamy szkołę miejską, gdzie tych oddziałów jest 10 i do nauki HiT był osobny nauczyciel, to wtedy robi się problem likwidacji etatu - tłumaczył w rozmowie z Portalem Samorządowym szef Biura Zarządu Związku Powiatów Polskich (BZZPP), Grzegorz Kubalski.
Czytaj także: 72 dni wakacji. Kiedy koniec roku szkolnego w Polsce?
- Jeżeli godziny HiT w klasie I były liczone do osiągnięcia przez niego pensum przez nauczyciela i teraz one wypadają, to trzeba by je uzupełnić jakimiś innymi albo obniżyć wymiar etatu. A na to jest już trochę za późno, żeby to się udało zrobić. Bo przecież to wymaga przeliczenia, wymaga zatwierdzenia arkusza organizacyjnego i aneksu do arkusza organizacyjnego. Stąd nasza decyzja - dodał.
Czytaj także: Duże emocje po maturze z chemii. Uczniowie zdruzgotani
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.