Jak przekonują rosyjskie media, dekret Putina zamieszczono na oficjalnych kanałach prezydenta. Według "Moscow Times", dymisja Titowa zbiegła się w czasie z nową rundą eskalacji w stosunkach Rosji z Unią Europejską. Był on pierwszym zastępcą szefa MSZ Sergieja Ławrowa.
Czytaj więcej: Steven Seagal i Gerard Depardieu pojadą na front? Rosja chce wysyłać obcokrajowców z paszportem na wojnę
Władimir Titow urodził się w 1958 roku w Moskwie, ma 66 lat. Granica wieku służby cywilnej wynosi 65 lat, ale w przypadku niektórych kategorii urzędników służby cywilnej, w szczególności menedżerów, może zostać przedłużona do 70 lat.
Jak informują media, Titow został odznaczony Orderem Honoru "Za zasługi dla Ojczyzny" i Aleksandra Newskiego, a także otrzymał Certyfikat Honoru od Prezydenta Rosji. W rosyjskim MSZ pracował od 1980 roku. Był ministrem Ambasady Rosji w Szwecji i ambasadorem w Bułgarii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przed rokiem Putin zdecydował się na przedłużenie służby Titowowi. Tak samo postąpił w stosunku przypadku dyrektora generalnego MSZ Siergieja Wiazałowa.
Napięte stosunki z Unią Europejską
W ostatnim czasie Niemcy zapowiedziały zacieśnienie współpracy z USA i rozmieszczenie rakiet dalekiego zasięgu w kraju. W odpowiedzi Putin groził, że w przypadku takiego transferu, Rosja zniesie moratorium na rozmieszczanie rakiet krótkiego i średniego zasięgu, w tym na okrętach rosyjskiej marynarki wojennej.
Czytaj więcej: Łukaszenka pojechał do Putina. "Trwają nieformalne rozmowy"
Kanclerz Olaf Scholz przekonywał, że jest gotów odstąpić od decyzji, jednak warunkiem jest zakończenie działań wojennych w Ukrainie.
Rosja ma bardzo napięte stosunki niemal ze wszystkimi krajami w Unii Europejskiej. Tamtejsi propagandziści w telewizji niemal codziennie straszą przed wybuchem wojny, atakiem i dogłębnym zniszczeniem potencjalnej ofiary. Wszystkie kraje, również graniczące starają się wzmacniać swoje wojska w obliczu gróźb Rosji.