oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Nagle w tramwaju pękła szyba. Przyczyna może zaskakiwać

31

Do niecodziennej sytuacji doszło w jednym z warszawskich tramwajów. W jednym ze starszych składów, czekających na odjazd na przystanku przy pl. Narutowicza, niespodziewanie pękła szyba. "Jest za gorąco. Nie ma klimatyzacji" - uważają pasażerowie i winią za całe zajście panujące upały.

Nagle w tramwaju pękła szyba. Przyczyna może zaskakiwać
W tramwaju pękła szyba. Wszystkiemu winny upał? (Google Maps)

Wysokie temperatury mocno dają się nam we znaki. Okazuje się, że upał doskwiera nie tylko ludziom, czy zwierzętom, ale nawet miejskim tramwajom! Jak donosi "Fakt", część z pasażerów tramwaju linii 36 właśnie w nieznośnym skwarze upatruje przyczyny niespodziewanego zdarzenia, jakie miało miejsce w czwartek około godziny 13. W czekającym na odjazd nieklimatyzowanym składzie pękła jedna z szyb.

Do zdarzenia doszło, kiedy motorniczy otwierał okna w pojeździe. Jeden ze świadków zdarzenia relacjonował, że szybka pękła sama, bo motorniczy nie zdążył nawet jeszcze do niej dojść. Kierujący składem o całej sprawie zawiadomił swoich przełożonych. Na miejsce wysłano personel techniczny, który zdecydował o wycofaniu składu do zajezdni.

Jest za gorąco. Nie ma klimatyzacji. To się może powtórzyć w każdej chwili — relacjonuje słowa techników "Fakt".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Ja bym się tam z dziećmi nie wybrał". Warszawski plac zabaw pusty

Wysoka temperatura nie była jedyną hipotezą braną pod uwagę. Niemal od razu pojawiły się podejrzenia, że przyczyną zdarzenia mógł być strzał z wiatrówki. Dziennik wskazuje, że jest to jednak mało prawdopodobne, bo w pobliżu przystanku nie ma budynków, z których można byłoby oddać strzał, bo stojące w pobliżu kamienice osłaniają drzewa.

Czy szyba może pęknąć od upału?

Okazuje się, że choć nie zdarza się to często, może dojść do samoistnego pęknięcia szyby z powodu wysokich temperatur. Dzieje się tak, gdy część szyby ulega nadmiernemu nagrzaniu, a reszta — choćby ta pozostająca w cieniu — ma znacznie niższą temperaturę.

Uszkodzenie, a w konsekwencji pęknięcie szyby, może nastąpić także, kiedy dojdzie do gwałtownej zmiany temperatury. Czy tak było w przypadku warszawskiego tramwaju linii 36? Zapewne kwestię tę wyjaśnią dokładne oględziny pojazdu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić