Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 

Nagminne w Polsce, w Niemczech nie do pomyślenia. "To jest kradzież"

131

Wkładając do kieszeni gumę lub pijąc niezapłaconą wodę, możemy narazić się na poważne konsekwencje prawne w Niemczech. Często spotykana w Polsce sytuacja jest niedopuszczalna u naszych zachodnich sąsiadów. Wprost mówi o tym prawniczka, dr Kamila Matthies.

Nagminne w Polsce, w Niemczech nie do pomyślenia. "To jest kradzież"
W Niemczech spożywanie niezapłaconej żywności może być kradzieżą (Pixabay, Tiktok)

W Polsce widok otwieranych i niezapłaconych butelek z napojami, czy nadgryzanych przez klientów drożdżówek i przekąsek nie jest niczym nadzwyczajnym. Osoby przebywające na zakupach raczą się artykułami ze sklepowych półek, płacąc za nie już po konsumpcji — przy kasie.

To bardzo często spotykana sytuacja, również u dzieci. Rodzice, którzy chcą uspokoić pociechę, dają jej coś do zjedzenia z kasy, a później zgłaszają ten fakt kasjerom. W Niemczech taka sytuacja jest niedopuszczalna. Grozi bardzo poważnymi konsekwencjami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy zakaz rejestracji aut spalinowych trafi do kosza? "Niemcy powiedzieli to, co branża mówi od dawna"

Takie zachowanie niedopuszczalne w Niemczech

Wyobraźmy sobie sytuację, że chce mi się pić albo jeść podczas zakupów w sklepie. Wezmę do ręki butelkę z wodą, wypiję ją i mam zamiar zapłacić w kasie. To już może narazić was na problemy, bo przywłaszczacie już taką rzecz - tłumaczy dr Kamila Matthies, która specjalizuje się w niemieckim prawie karnym.

Adwokat dodaje, że "trudno jest później udowodnić, że chcieliśmy za daną rzecz zapłacić". Co ciekawe, w Niemczech nie można używać własnej torebki lub płaszcza, w celu noszenia zakupów po sklepie i doniesienia ich do kasy.

Trwa ładowanie wpisu:tiktok
Wkładając rzeczy w swoją sferę prywatną, narażamy się na zarzut przywłaszczenia. Możecie mieć problemy i narazić się na zarzuty kradzieży. Miałam już podobne sprawy - wyjaśnia prawniczka.

Dr Kamila Matthies podkreśla jednocześnie, że niedozwolone jest też próbowanie owoców przed zakupem, w celu weryfikacji ich smaku. - To jest kradzież! - mówi wprost prawniczka. Kiedy w Niemczech można jeść i pić? Dopiero gdy zapłacimy za dany produkt. Od tej zasady nie ma wyjątków.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić