Ważne jest przede wszystkim to, by mieć świadomość, że niektóre grzyby mogą być bardzo niebezpieczne, a ich zjedzenie może doprowadzić nawet do śmierci. Niestety, panuje przekonanie, że wszystkie grzyby z blaszkami pod kapeluszem są trujące, a te z gąbką śmiało można jeść.
Okazuje się, że nie zawsze tak jest. Istnieją grzyby z gąbką, które są niejadalne bądź trujące. Mowa tu między innymi o borowiku szatańskim (jego zjedzenie może skończyć się tragicznie), goryczaku żółciowym czy borowiku ponurym - tłumaczy tymczasem Interia.
W lasach występują też grzyby z blaszkami, które można spożywać. W tym przypadku chodzi choćby o kurki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podczas grzybobrania wybrane okazy trzeba wykręcać w całości z podłoża. Tak radzi Główny Inspektorat Sanitarny (GIS), tłumacząc, że dzięki temu łatwiej je zidentyfikować.
Jak zbierać grzyby?
Ważne jest też to, by podczas grzybobrania mieć przy sobie odpowiednie opakowanie na grzyby. Odradza się korzystanie z siatek, reklamówek czy wiaderek, w których zbiory mogą szybko się zepsuć.
Grzyby najlepiej zbierać do wiklinowych koszyków lub łubianek. Poza tym zebrane grzyby dobrze jest oczyścić od razu po powrocie do domu.
Lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, ponieważ z czasem zbiory mogą się zepsuć. W trakcie oporządzania zebranych okazów trzeba pozbyć się tych uszkodzonych oraz spleśniałych - informuje wspomniany portal.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.