Na profilu restauracji Mała Czarna Eat and Drink znajdującej się na rynku w Oświęcimiu pojawiło się nagrania prezentujące zachowania przechodniów w ostatnich dniach. Pierwsze z 9 października prezentuje dwie kobiety, które zabierają ozdoby znajdujące się na zewnątrz lokalu. Widać wyraźnie, jak jedna z nich zabiera ze sobą pomarańczową dynię.
Sytuacja powtarza się po północy. Te same kobiety przyszły pod lokal i zabrały kolejne fanty. Łupem padła doniczka z kwiatem. Z kolei 13 października jedna z kobiet szła już prawdopodobnie w towarzystwie mężczyzny. Jej wygląd wskazuje na to, że może to być jedna z "bohaterek" poprzednich filmów. Złodziejka zatrzymuje się przed restauracją i znów schyla się po elementy ozdobne, które zabiera ze sobą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kradną pod restauracją. Nagminne zachowanie
Właścicielem lokalu jest pan Adrian. W rozmowie z o2.pl przyznaje, że sprawy nie zgłosił na policję, bowiem jego zdaniem "nie ma to sensu".
Nie zgłaszaliśmy tych kradzieży, bowiem sumaryczna wartość zabranych przedmiotów wynosi od 200 do 300 złotych. Po prostu umieściłem te nagrania, żeby ci państwo już więcej nie kradli - mówi nam właściciel oświęcimskiego lokalu.
Mężczyzna wymienia, że spod lokalu zniknęły m.in. kwiatki z doniczkami, latarnie i dynie. Złodziejom "kleiły się" do rąk również żarówki.
Takie sytuacja są nagminne. Na szczęście nie było "grubszych" kradzieży. Nie ma jednak sensu ich zgłaszać. Nie wiem, czy policja się nawet tym zajmie - dodaje pan Adrian.
Zgodnie z obowiązującymi dotychczas przepisami, kradzież cudzej rzeczy ruchomej o wartości nieprzekraczającej 500 zł jest wykroczeniem, za które grozi kara aresztu (od 5 do 30 dni), ograniczenia wolności albo grzywna w wysokości od 20 do 5000 złotych. Z kolei kradzież powyżej 500 złotych była traktowana jako przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia.
Od 1 października wartość uległa jednak zmianie. Wykroczeniem jest kradzież przedmiotów do 800 złotych. Jak pisała "Rzeczpospolita" zmiany te wywołują opór, bowiem część środowisk m.in. sprzedawcy obawia się, iż zmiany zachęcą rabusiów do kradzieży. Powyższy przykład doskonale to obrazuje. Rabusie z pewnością twierdzą, że za tak drobną kradzież spotkają ich niewielkie konsekwencje, o ile w ogóle zostaną postawieni do odpowiedzialności.