Zmiana koloru oczu nie jest nowością i już kilka klinik z całego świata oferuje swoje usługi w tym zakresie. W 2018 roku zrobiło się głośno o kobiecie, która poleciała do Kolumbii, aby zmienić swoje orzechowe oczy w jasnoszare. Niestety w wyniku komplikacji niemal całkowicie utraciła wzrok.
Zmiana koloru oczu. Lekarz ostrzega
W ostatnim czasie ogromną popularność zyskuje klinika znajdująca się we Nicei we Francji. Placówka chwali się trwałą zmianą koloru oczu u tysięcy pacjentów. Gwarantuje także bezpieczeństwo i powodzenie procedury.
Czytaj także: Nosferatu na lotnisku Chopina. Wezwano specjalistów
Na TikToku klinki znajduje się kilka filmików, na których można zobaczyć efekty zabiegów. Najpopularniejsze nagranie ma ponad 20 mln wyświetleń i niemal 15 tys. komentarzy. Widać na nim młodą kobietę, która podczas kilkugodzinnego zabiegu zmieniła kolor oczu z brązowego na jasnoniebieski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podobne nagrania, ze zmianami koloru oczu u innych osób, również są często oglądane. Mają po kilkaset tysięcy lub nawet kilka milionów wyświetleń. Pojawiają się pod nimi jednak dość negatywne komentarze. Internauci zastanawiają się, czy taki zabieg jest w pełni bezpieczny.
Są rzeczy, w które pomimo rozwoju technologii ludzie nie powinni ingerować dla swojego widzimisię i wzrok jest jedną z nich
O nie. Wyglądają przerażająco, jak z horroru
A nie łatwiej i taniej jest kupić soczewki?
Teraz jej oczy będą bardzo wrażliwe, szczególnie na słońcu. Czy to jest tego warte? - czytamy w komentarzach.
Czytaj także: Tłusty czwartek 2024 zbliża się wielkimi krokami. Celebryci za słodkości każą sobie płacić słono
Podobne zdanie mają lekarze. Jeden z ekspertów wyraził wątpliwości co do metody stosowanej przez klinikę. Zabieg wciąż jest nowością i nie wiadomo jakie może przynieść komplikacje. Wiadomo, że u niektórych pacjentów dochodzi do częściowej utraty wzroku, jaskry czy też zapalenia błony naczyniowej oka.
Jednym z głównych problemów jest to, że nie wiemy wystarczająco dużo o tej procedurze – ostrzega dr Ivan Schwab, rzecznik kliniczny Amerykańskiej Akademii Okulistyki w serwisie visioncenter.org.
Keratopigmentacja, bo tak nazywa się zabieg jest bezpieczny tylko z pozoru. Polega na laserowym utworzeniu tunelu w powierzchownej rogówce i umieszczenia w niej pigmentu.