Wilki u wielu osób budzą przerażenie. Spotkanie z nimi gdzieś na leśnych ścieżkach postrzegamy raczej w kategorii koszmarów, a nie marzeń. Wilki to drapieżniki, ale najczęściej nie są groźne dla ludzi. Oczywiście w sytuacji zagrożenia mogą zdecydować się na atak i trzeba brać to pod uwagę i nie skracać dystansu. Pamiętajmy: to dzikie zwierzęta.
Wilki przebywają najchętniej w miejscach odludnych. Wilki aktywne są zwykle w nocy. W ciągu doby zwierzęta mogą przemierzyć około 20 km. W Polsce polują głównie na jelenie, o czym najdobitniej przekonaliśmy się podczas oglądania filmiku, który udostępniło Nadleśnictwo Hajnówka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prosto z lasu. Tam gdzie żyją wilki. Po upolowaniu jelenia, po sytym posiłku zostały tylko kostki - czytamy na ich profilu na Facebooku.
Na co na to internauci? Jeden z nich podkreśla, że dobrze, że wilki wyselekcjonowały słabego i schorowanego osobnika. "Wilki muszą jeść. I wybierają duże byki bo je najłatwiej zagonić i koniec" - podkreśla pan Krzysztof. "Widać, że to był najsłabszy osobnik z chmary" - dodaje kolejny internauta.
Gdzie występują wilki w Polsce?
Wilki występują na południu Polski, we wschodniej części kraju oraz na zachód od Wisły. Dzięki ścisłej ochronie gatunkowej liczebność i zasięg występowania wilka w naszym kraju wzrasta.
W 2001 roku populację wilka oceniano na 463-564 osobników. Z kolei osiem lat później oficjalne dane - podawane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska - mówiły już o liczebności wynoszącej ok. 2 tys. osobników.
Teren zajmowany przez jedną wilczą rodzinę to ok. 200-400 km kw. Jego wielkość zależy od liczby występującej w nim zwierzyny.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.