Dwa rzadkie czarne wilki, prawdopodobnie rodzeństwo, zostały zarejestrowane na kamerze w polskim lesie. Nagranie, wykonane przez Joannę Toczydłowską z SAVE Wildlife Conservation Fund Poland, pokazuje wilki przekraczające strumień. Organizacja planuje zbadać ich genetykę. Toczydłowska początkowo umieściła kamerę, aby badać bobry, ale niespodziewanie zarejestrowała wilki.
Czytaj więcej: Elon Musk planuje zakup TikToka? Znów zabrał głos
W jednym z klipów czarny i szary wilk przekraczają strumień, a w innym dwa czarne wilki i szary wilk pokonują tę samą przeszkodę. Czarne futro jest rzadkością w Europie z powodu ograniczonej różnorodności genetycznej. Organizacja nie ujawnia lokalizacji lasu, aby chronić wilki przed kłusownikami. Przynajmniej jeden osobnik był samcem, oba ważyły ok. 30 kg.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czarne wilki w polskich lasach. Amerykańskie media reagują
Obecność czarnych wilków zauważyły CBS News (ponad 8 mln obserwujących na Facebook'u), Agencja AP News (ponad 1,4 mln), czy nieco mniejsze portale jak FOX 31 z Denver, czy WKBN 27 Youngstown zajmująca się Pensylwanią i Ohio.
To coś nowego i niezwykłego - powiedziała Toczydłowska w rozmowie z AP. - Dla ludzi to nowe zjawisko. Edukacja jest jednym z naszych głównych, głównych celów - dodał Roman Gula, szef projektu monitoringu wilków w organizacji.
Agencja zauważa, że wilki w Polsce niemal wyginęły w latach 50. XX wieku, ale populacja powróciła w ostatnim czasie, szczególnie w centralnej części kraju. - Większość wilków w Polsce jest szara z czerwonymi lub czarnymi akcentami. Czarne futro pochodzi z mutacji genetycznej, która prawdopodobnie wystąpiła u udomowionych psów tysiące lat temu. Ciemne futro jest rzadkie w Europie ze względu na zmniejszoną różnorodność genetyczną, ale co najmniej połowa populacji wilków ma czarne futro w Parku Narodowym Yellowstone w Stanach Zjednoczonych - zauważa AP News.
Informacja nie umknęła również odbiorcom portali. Na profilu CBS News wiadomość wywołała spore emocje, zyskując prawie 1000 reakcji, 89 udostępnień i 40 komentarzy.
"Nierealne"; "Piękne zwierzęta"; "Miałam szczęście zobaczyć jednego w Wyoming"; "Mam nadzieję, że nikt ich nie zabije"; "250 do 300 tysięcy wilków na całym świecie. Czerń nie jest niczym niezwykłym" - piszą internauci.