Jenoty do Polski przywędrowały z terenów dzisiejszej Litwy, Białorusi i Ukrainy. Naturalny obszar występowania tego gatunku obejmuje północno-wschodnią Syberię, Japonię, Koreę oraz część półwyspu Indochińskiego. W Polsce jest to gatunek zadomowiony, występujący w prawie całej Polsce od lat 60. ubiegłego wieku.
Czytaj także: Fatalne wieści dla Polski. Zacznie się już w środę!
Jenoty to ssaki drapieżne z rodziny psowatych. Mają puszyste futro o szarym zabarwieniu, z ciemną pręgą wzdłuż grzbietu. Wiodą nocny tryb życia. W dzień kryją się w jaskiniach, gęstych zaroślach, wyłomach skalnych, dziuplach czy norach po lisie lub borsuku. Jenoty w sen zimowy zapadają w porzuconych przez lisy i borsuki norach. Czasami znajdują swoje miejsce w powalonych, pustych w środku drzewach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jenoty żywią się drobnymi gryzoniami, ptakami, jaszczurkami, żabami, ślimakami, zimą głównie padliną. Leśnicy z Nadleśnictwa Hajnówka zamieścili na Facebooku nocne nagranie, na którym widać jak jenoty żywią się padłym żubrem. W pewnym momencie do zwierząt podchodzi wilk. Szybko jednak zostaje spłoszony.
Jenoty rządzą przy padłym żubrze. Przy jenotach wilk też nie ma szans. Co dwie głowy to nie jedna. O dostęp do jedzenia toczą też bójki między sobą - informują leśnicy.
"Niesamowite nagranie", "Ależ determinacja! Jaki wspaniały odgłos" - zachwycają się internauci.
Co ciekawe jenoty łączą się w pary na całe życie, a wychowując potomstwo, dzielą się obowiązkami po równo. W czasie mroźnych zim zmniejszają aktywność, czasami zapadają w stan odrętwienia, który może trwać nawet kilka tygodni. Największe mrozy zawsze przesypiają w ciepłej norze, przystosowując ją do swoich potrzeb - wyścielają gniazdo i zatykają zbędne wyjścia. Nory utrzymane są w czystości. Jenoty żyją przeciętnie 3 lata.