Choć nie dorównują pod względem wielkości żarłaczom białym ani nawet krokodylom, mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Potrafią pływać, wspinać się po ścianach i ścigać swoje ofiary. Ich tereny lęgowe do dziś owiane są tajemnicą. Mają także specjalne zdolności, które ułatwiają im przetrwanie w nieprzyjaznym środowisku.
Zadziwiające umiejętności. Zmieniają płeć w zależności od otoczenia
Zdaniem ekspertów, na miano "najbardziej hardcorowych zwierząt" zasługują… węgorze australijskie. Czyhanie na błotnistym dnie zbiornika wodnego to tylko mały wycinek z ich życia. Okazuje się, że te niepozorne ryby mają niezwykłe umiejętności.
Pierwszą z nich jest "niewidzialność". Larwy węgorzy na pewnym etapie rozwoju stają się przezroczyste. Pomaga to im ukrywać się przed drapieżnikami podczas migracji z oceanu w kierunku zbiorników słodkowodnych. Podczas przebywania w wodach słonawych (mieszaninie wody słodkiej i słonej, na przykład u ujścia rzeki) węgorze ciemnieją i nabierają masy, żeby przygotować się na podróż w górę rzeki.
Co ciekawe, młode węgorze nie mają płci. Przybierają ją dopiero w momencie osiągnięcia długości ok. 30 cm. Ryby te wybierają swoją przynależność w zależności od wielkości populacji. Na obszarze z dużą ilością osobników częściej stają się samcami. Z kolei wyżej biegu rzeki, gdzie zazwyczaj jest mniej węgorzy, częściej stają się samicami.
Tajemnicze zwierzęta Australii. Potrafią zmienić budowę swojego ciała
Mimo, że węgorze nie mają nóg, potrafią doskonale się wspinać. Często pokonują pionowe ściany tamy, aby dostać się jak najwyżej biegu rzeki. Ryby te mają także zdolność przemieszczania się po suchym lądzie. Pomagają im w tym maleńkie łuski i śluz, które absorbują tlen i wprowadzają go do krwioobiegu. Dzięki temu, węgorzom potrzebne są minimalne ilości wody.
Węgorze długopłetwe (Anguilla reinhardtii) mogą mierzyć nawet 1,7 metra długości. Ich kuzyni o krótkich płetwach (Anguilla australis), częściej spotykani w południowo-wschodniej Australii, są o połowę krótsi.
Dieta tych ryb jest bardzo urozmaicona. Węgorze mogą żywić się nie tylko rybami, ale także wężami, małymi ptakami oraz bobroszczurami.
Ryby te nie osiadają w jednym miejscu na długo. Co roku natura wzywa je na tarło w morzu. Wtedy węgorze kurczą swoje wnętrzności, aby zrobić miejsce dla komórek jajowych bądź plemników. Przestają jeść, a ich odbyt kurczy się, aby zapobiec utracie wody.
Powiększają się ich oczy, a głowy stają się bardziej spiczaste. Ma ułatwić to węgorzom pływanie w głębokiej morskiej wodzie. Australijskie drapieżniki spływają na jesieni rzekami i po przebyciu nawet 4000 km odbywają tarło w głębinach Morza Koralowego w pobliżu Nowej Kaledonii.
Obejrzyj także: Zupełnie nowe gatunki. Sensacja na skalę światową