Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego najwyższe ceny za mleko w skupie rolnicy mogli uzyskać w województwach: podlaskim – 213,82 zł/hl, lubelskim – 204,36 zł/hl oraz warmińsko-mazurskim – 201,82 zł/hl.
Najgorsza sytuacja w tym aspekcie była w województwach: łódzkim - 186,39 zł/hl, małopolskim - 189,33 zł/hl, kujawsko-pomorskim - 188,75 zł/hl oraz pomorskim - 190,14 zł/hl.
Czytaj także: Emerytura po 5 latach pracy? Tak, to możliwe
Po środku stawki znalazły się z kolei województwa: dolnośląskie – 200,72 zł/hl, mazowieckie – 200,06 zł/hl, oraz podkarpackie – 200,38 zł/hl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podkreśla portalspożywczy.pl, ceny skupu wszystkich podstawowych produktów rolnych - pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego -wzrosły w sierpniu 2024 r. w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 0,7 proc.), natomiast w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku spadły (o 2,5 proc.).
Będą problemy z mlekiem w Polsce?
Mleko stanowi podstawowy produkt w diecie wielu Polaków. Jego ceny i dostępność mogą się różnić w zależności od miejsca zakupu.
Czytaj także: Wzięli pod lupę supermarkety. Tak nas oszukują
Tegoroczna susza doprowadziła do braku trawy na łąkach i pastwiskach, przez co spadła wydajność krów mlecznych. Rolnicy byli zmuszeni zaopatrywać swoje gospodarstwa w dodatkową paszę, a w konsekwencji wzrosły koszty produkcji mleka.
W 13 województwach stwierdzono suszę rolniczą, powodującą straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych – alarmuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach.