Ze względu na zagrożenie wynikające z pandemii COVID-19 konferencja prasowa odbyła się bez stacjonarnego udziału mediów. To nowa zasada, obowiązująca w przypadku organizowania tego typu wydarzeń w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Przeczytaj także: Zmarł 16-dniowy noworodek. Miał koronawirusa
Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia optymistycznie o pandemii COVID-19
Michał Dworczyk potwierdził, że w najbliższych dniach nastąpi oddanie do użytku kolejnych szpitali tymczasowych na terenie Polski. Na ich potrzeby przeznaczono też 200 dodatkowych łóżek. Polityk podkreślił jednak, że są one traktowane jako ostateczne wyjście "na najczarniejszy scenariusz". Zapewnił, że rząd panuje nad pandemią COVID-19 w Polsce.
Adam Niedzielski oświadczył, że sytuacja "co najmniej" się stabilizuje. Potwierdził, że po raz pierwszy od wielu tygodni liczba zachorowań na COVID-19 spadła poniżej 20 tysięcy przypadków.
Przeczytaj także: Odkrycie daje nadzieję. To może być koniec koronawirusa
Minister zdrowia wspomniał o dwóch scenariuszach rozwoju pandemii, którymi dzielił się na wcześniejszych spotkaniach – pozytywnym i negatywnym. Według Adama Niedzielskiego rozprzestrzenianie się koronawirusa w ostatnich dwóch, trzech tygodniach przeszło w etap stabilizacji.
To, co jest najgorsze, mamy w pewnym sensie za nami – wyjaśnił Adam Niedzielski.
Adam Niedzielski poinformował, że w Polsce system prowadzenia testów na koronawirusa opiera się przede wszystkim na lekarzach rodzinnych. Często to oni w pierwszej kolejności zlecają wykonanie takich badań. Według ministra w ostatnim czasie liczba podobnych zleceń spadła poniżej 50 tysięcy – w czasie kumulacji było to aż 70 tysięcy. Niedzielski uważa to za kolejny wskaźnik, że sytuacja się poprawia.
Minister zdrowia wyjaśnił, że od samego początku pandemii COVID-19 rząd dążył do wytworzenia "buforu bezpieczeństwa" między liczbą łóżek a pacjentów. Adam Niedzielski przyznał, że na przełomie października i listopada rzeczywiście wskaźniki zaczęły się do siebie niebezpiecznie zbliżać. Obecnie jednak sytuacja znacznie się poprawiła, co znajduje także odzwierciedlenie w liczbie hospitalizacji.
Możemy bardziej optymistycznie patrzeć w przyszłość – podkreślił minister Niedzielski.
Adam Niedzielski wskazał, że w ciągu ostatnich dwóch, trzech tygodni nastąpił wzrost odpowiedzialności społecznej. Uważa, że spadek liczby zachorowań miał miejsc m.in. w wyniku decyzji o zamknięciu cmentarzy na początku listopada, której skutki Polacy odczuli właśnie po około 10 dniach. Zmniejszyła się również mobilność koronawirusa, co jest analizowane na podstawie danych z telefonów komórkowych Polaków – zaczęli oni więcej czasu spędzać we własnych domach.
Profesor Andrzej Horban o koronawirusie. Co powiedział ekspert do spraw COVID-19?
Prof. Andrzej Horban podkreślił, że pandemia COVID-19 przebiega etapowo. W tej chwili Polska znajduje się na trzecim, kiedy mamy do czynienia z bardzo silną transmisją i poważnym zagrożeniem dla opieki zdrowotnej.
Profesor oszacował, że mamy do dyspozycji 100 tysięcy łóżek. Przy trzecim etapie transmisji zajętych jest około 20 proc. stanowisk. Takie sytuacje mogą prowadzić do ograniczenia dostępu do leczenia zarówno u pacjentów, którzy potrzebują pilnej pomocy, jak i w lepszym stanie, ale wymagających opieki szpitalnej.
Przeczytaj także: Szczepionka Pfizera na COVID-19. Niepokojące wnioski lekarzy
Prof. Andrzej Horban poruszył temat szpitali tymczasowych, których budowę brali pod uwagę rządzący wielu europejskich krajów. Ekspert zalecił rozważenie, jacy pacjenci powinni trafiać do takich placówek. Wskazał, że mogą to być osoby w stanie niewymagającym bardzo poważnej opieki lub właśnie dochodzące do zdrowia po leczeniu ciężkiego schorzenia.
Koronawirus w Polsce – szczepienie na COVID-19 będzie obowiązkowe?
W trakcie konferencji prasowej Adam Niedzielski otrzymał pytanie odnośnie wprowadzenia nowych obostrzeń. Minister zdrowia poinformował, że rząd nie planuje zarządzenia kolejnych ograniczeń. Jak wyjaśnił polityk, obecne zasady obowiązują jeszcze do 29 listopada, a kolejne pojawią się tylko w przypadku, gdyby doszło do gwałtownego pogorszenia się sytuacji.
Adam Niedzielski odpowiedział także na pytanie odnośnie szczepionki. Minister zdrowia zdementował pogłoskę, że rząd zamierza wprowadzić obowiązek przyjmowania szczepionki na COVID-19. Podkreślił jednak, że Polacy będą namawiani do wyrażenia zgody na takie rozwiązanie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.