Nazwiska Polaków bywają niezwykle charakterystyczne, a nawet zabawne. W 2023 roku niezmiennie od wielu lat najpopularniejszym był Nowak, którego właścicielami było ponad 200 tys. osób. Na drugim miejscu jest Kowalski/Kowalska, które przypadło 136 tys. osobom. Trzecim najpopularniejszym nazwiskiem jest Wiśniewski/Wiśniewska (108 tys. ludzi).
Kolejne miejsca zajmowali Wójcikowie, Lewandowscy, Zielińscy, Szymańscy i Woźniakowie. Lecz warto skupić się na tych najrzadszych, a jednocześnie najkrótszych. Jak podaje serwis dane.gov.pl, w Polsce można znaleźć kilkanaście osób, których nazwiska składają się z zaledwie dwóch liter.
Oto najkrótsze nazwiska w Polsce
Według raportu, który ukazał się 19 stycznia 2024 roku siedem osób (cztery kobiety i dwóch mężczyzn) nosi nazwisko Ax. Czterech mężczyzn nazywa się Bc, a dwóch Oo. Nazwisko Eo noszą trzy kobiety i dwóch mężczyzn, a In trzy kobiety i trzech mężczyzn.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na tym nie koniec, gdyż w rejestrze polskich nazwisk przy czterech mężczyznach widnieje nazwisko Je, a przy dwóch Ka i tle samo Oe. Dwie kobiety i trzech mężczyzn nosi nazwisko Sa. Na cmentarzu w Marysinie Wawerskim znajduje się nagrobek kilku osób o nazwisku Au. Jednym z nich był dr Andrzej Au (1932-1984), inżynier po Politechnice Warszawskiej. Z kolei na cmentarzu parafialnym w Krynicach pochowano Adama Osia. Nazwisko Oś nosiła także Antonina, prawdopodobnie siostra Adama. Posługiwała się nazwiskiem Oś-Zasówa. Co ciekawe w ich grobie pochowany jest Jan Zasuwa - wynika z danych serwisu Grobonet.
Jednocześnie warto podkreślić, że różnica pomiędzy najkrótszym nazwiskiem w Polsce a najdłuższym wynosi aż 49 znaków. Nosicielkami 51-znakowego nazwiska są dwie kobiety, a brzmi ono Czartoryski Rostworowski-Mycielski Anderson Scimone. Urodziły się one w Brazylii, w Sao Paulo. Groby ich przodków znajdują się m.in. na Starych Powązkach w Warszawie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.