Północny biegun magnetyczny Ziemi w przeciwieństwie do geograficznego często zmienia swoje położenie. Naukowcy zauważyli jednak, że ostatnio robi to w zaskakującym tempie.
Przez wieki magnetyczny biegun północny przesuwał się wzdłuż północnego wybrzeża Kanady. W latach 90. XX wieku dryfował na Ocean Arktyczny, po czym przyspieszył i skierował się w stronę Syberii.
"Independent" opisuje, że w latach 1600-1990 przemieszczał się około 10-15 km rocznie, a na początku XXI wieku przyspieszył do około 55 km rocznie. Następnie, gdy wydawało się, że zmiana jego położenia nabierze tempa, biegun wyhamował - w ciągu ostatnich pięciu lat zwolnił do około 25 km rocznie. Nigdy wcześniej nie odnotowano takiego spowolnienia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dr William Brown, globalny modelarz pola geomagnetycznego z British Geological Survey (BGS), wyjaśnia: "To ogromna, chaotyczna i burzliwa kula płynnego żelaza obracająca się wewnątrz Ziemi generuje pole magnetyczne. Choć możemy monitorować i obserwować, jak się zmienia, trudno jest dokładnie przewidzieć jego przyszłe zachowanie".
Znajomość pozycji bieguna jest niezbędna podczas nawigacji, śledzenia satelitów, do pomiarów i mapowania oraz zarządzania ruchem lotniczym. "Magnetyczny model świata jest wbudowany w niemal każde urządzenie technologiczne, od smartfonów po samochody i wojskowe odrzutowce" - powiedział dr Brown w rozmowie z "Independent".
Ruch bieguna spowodowany jest nieprzewidywalnymi fluktuacjami w ruchu płynnego żelaza stanowiącego większość zewnętrznego jądra Ziemi. Ten płynny metal porusza się w wyniku ciepła uwalnianego z rdzenia planety, tworząc pole magnetyczne Ziemi. Zmiany w tym wirującym ruchu, na głębokości około 3200 km, wpływają na pole magnetyczne i położenie bieguna.
Choć dokładne przewidzenie ruchów bieguna jest niemożliwe, BGS monitoruje pole magnetyczne Ziemi, wykorzystując w tym celu sieć stacji naziemnych i satelitów do mapowania pola w różnych miejscach.
Czytaj także: Hydraulik robił remont. Przypadkowo został milionerem
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.