Wizyta duszpasterska, znana również jako "kolęda", jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych tradycji katolickich w Polsce. Od wieków stanowi istotny element życia duchowego polskich rodzin.
Jest to czas, kiedy kapłan odwiedza parafian w ich domach, błogosławi mieszkania i modli się za całą rodzinę. Choć pierwotnie wizyta duszpasterska miała charakter sakramentalny, z biegiem lat nabrała także wymiaru społecznego i kulturowego.
W związku ze zbliżającą się kolędą parafia w Poznaniu wygłosiła ważny komunikat do wiernych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rodziny, które w zeszłym roku przyjęły kolędę i chcą przyjąć wizytę duszpasterską w styczniu 2025 r., nie muszą się ponownie zgłaszać. Rodziny te będą uwzględnione w tegorocznym planie kolędowym. Rodziny, które w zeszłym roku nie przyjęły kolędę i chcą przyjąć wizytę duszpasterską w styczniu 2025 r., prosimy o zgłoszenie się przez formularz zamieszczony na stronie internetowej naszej parafii -poinformował Kościół pw. NMP Matki Odkupiciela na Piątkowie.
Jak podkreśla portal epoznan.pl, rodziny, które w zeszłym roku przyjęły wizytę duszpasterską, a w tym roku nie chcą tego zrobić, powinny zgłosić ten fakt w zakrystii bądź w biurze parafialnym.
Inna parafia z Wielkopolski - pw. Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu na Łazarzu poinformowała, że kolęda będzie tylko na zaproszenia.
Informujemy, że podobnie jak w roku ubiegłym kolęda będzie na zaproszenia. W związku z tym na bocznych ołtarzach wyłożyliśmy karteczki. Wypełnione zgłoszenie wrzucamy w kościele do skrzyneczki przy ołtarzu św. Józefa podczas nabożeństw w niedziele i dni powszednie, najpóźniej do wtorku 10 grudnia - czytamy w ogłoszeniu.
Przebieg wizyty duszpasterskiej
Tradycyjnie wizyta duszpasterska rozpoczyna się od modlitwy, której towarzyszy błogosławieństwo domu. Ksiądz może także poświęcić wodę, która zostaje rozlana po mieszkaniach, by chronić je przed złem i przynieść pokój. Podczas wizyty duszpasterskiej kapłan często pyta o zdrowie domowników, sytuację rodzinną i o to, czy nie ma potrzeby skorzystania z sakramentów, jak np. spowiedź czy Eucharystia.
Czytaj także: Imprezy w adwencie? Ksiądz szybko rozwiewa wątpliwości
Wielu parafian przygotowuje się do kolędy, porządkując dom i otwierając drzwi dla duchowego wsparcia. Często rodziny zapraszają kapłana na filiżankę herbaty czy kawy, co stwarza okazję do rozmowy i pogłębiania relacji.