Grupa amerykańskich oraz egipskich archeologów odkryła prawdopodobnie najstarszą warzelnię piwa. Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności, przekazał w sobotę, że starożytny zakład produkcyjny znajduje się w słynnym mieście Abydos i ma około 5 tysięcy lat.
Najstarsza na świecie wytwórnia piwa
Znalezisko pochodzi prawdopodobnie z czasów I dynastii egipskiej, czyli okresu między 3150 a 2890 r. p.n.e. Archeolodzy znaleźli w ziemi osiem ogromnych jednostek - każda ma 20 metrów długości i 2,5 metra szerokości. W każdej z nich znajduje się około 40 mis ceramicznych, które były używane do podgrzewania mieszanki ziaren i wody, z których później powstawało piwo.
Piwo w czasach starożytnego Egiptu często wykorzystywano w różnego rodzaju obrzędach. Matthew Adams z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Nowojorskiego, współprowadzący grupy archeologów, powiedział, że warzelnia została zbudowana na tym obszarze, aby zapewnić odpowiednią ilość piwa na królewskie rytuały.
W Abydos w Egipcie archeolodzy odkryli osiem ogromnych jednostek - każda ma 20 metrów (około 65 stóp) długości i 2,5 metra (około 8 stóp) szerokości. Każda jednostka zawiera około 40 misek ceramicznych w dwóch rzędach.
Jako pierwsi o wytwórni piwa wspomnieli brytyjscy archeolodzy. Jej poszukiwania rozpoczęto już na początku XX wieku, jednak przez lata nie udało się określić nawet jej przybliżonego położenia.
Abydos to obecnie mała osada, ale w starożytności było jednym z ważniejszych miast. Na tamtejszym stanowisku archeologicznym znaleziono grobowce królów z pierwszych dynastii, pozostałości po pałacach i świątyniach, a także wiele przedmiotów i tabliczek z hieroglifami.