Badacze z Griffith Centre for Social and Cultural Research alarmują, że najstarsze malowidła naskalne zwierząt niszczeją w coraz większym tempie. Dzieje się tak za sprawą postępujących zmian klimatycznych.
"Dzieła sztuki znikają na naszych oczach"
Wyniki badań, które opracowano w porozumieniu z indonezyjskimi naukowcami, zostały opublikowane w magazynie Scientific Report. Badacze odkryli, że wzrost temperatur, coraz dłuższe susze i intensywniejsze monsuny doprowadzają do nagromadzenia się soli. Zbyt duża ilość soli w jaskini doprowadza z kolei do odpadania farby ze ścian.
Te dzieła sztuki zanikają na naszych oczach (...). Pilnie potrzebujemy dalszych badań nad sztuką naskalną i jej konserwacją, aby zwiększyć szanse na ocalenie plejstoceńskich malowideł w indonezyjskich jaskiniach - powiedziała Huntley.
Malowidła z indonezyjskich jaskiń mają około 35-45 tys. lat. Przedstawiają m.in. polowanie czy też dziką świnię. Uważa się, że to najstarsze wizerunki zwierząt na świecie.
Malowidła z indonezyjskich wysp nie są jednak najstarszymi malowidłami naskalnymi. W RPA odkryto rycinę przypominającą symbol kratki liczącą 73 tys. lat.
Czytaj także: Niezwykłe znalezisko w Peru. Ma ponad 3 tysiące lat
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.