Okazuje się, że zburzenie jaskiń odbyło się zgodnie z prawem i było przewidziane już wcześniej. Jaskinie Juukan 1 i Juukan 2 znajdują się w Pilbara w Zachodniej Australii, gdzie wydobywa się żelazo. To właśnie tam odkryto najstarsze pozostałości lądowego życia.
Australia. Koncern przeprasza za zniszczenie jaskiń sprzed 46 tys. lat
Rio Tinto uzyskało zgodę na pracę na tym terenie już w 2013 roku. Jednak rok później w jaskiniach dokonano kolejnych odkryć. Znaleziono tam wówczas około 7 tys. starożytnych artefaktów takich jak: kamienie szlifierskie, kości przerobioną na narzędzia i 4000-letni pleciony z włosów pas.
To jednak nie powstrzymało firmy przed rozpoczęciem prac. Lokalna społeczność nie kryje żalu i oburzenia. Rdzenni mieszkańcy wyrazili ubolewanie nad tym, że nie bierze się już pod uwagę dziedzictwa kulturowego. Koncern podkreśla jednak, że od 17 lat współpracuje z Aborygenami z regionu Juukan. Co ciekawe, minister Australii Zachodniej ds. Rdzennych Mieszkańców przyznał, że nie wiedział o prowadzonych pracach i eksplozjach.
Szef Rio Tinto zdecydował się jednak przeprosić. Chris Salisbury powiedział w oświadczeniu, że firma "składa wyrazy szacunku ludowi Puutu Kunti Kurrama i Pinikura i przeprasza za cierpienie, które spowodowała". Dodał również, że relacje firmy z PKKP "mają duże znaczenie dla Rio Tinto, ponieważ utrzymują się one od wielu lat".
Zobacz także: Strumień z czarnej dziury. NASA publikuje nowe odkrycie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl