Jak informuje Polska Agencja Prasowa, barokowy puchar, wykonany przez gdańskiego złotnika Petera II Rode, trafił do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu dzięki darowiźnie Krystyny Piórkowskiej. Puchar, mierzący 53 cm, jest srebrny i złocony, a jego stan zachowania jest doskonały. Po kosmetycznych zabiegach konserwatorskich eksponat zostanie udostępniony publiczności w Skarbcu Koronnym.
Krystyna Piórkowska, która zakupiła puchar na aukcji w Paryżu, podkreśliła, że to nie jej pierwsza darowizna dla polskich instytucji kultury. Wcześniej wspierała m.in. Bibliotekę Narodową w Warszawie oraz Fundację Kościuszkowską w Nowym Jorku.
Potwierdzam, że posiadanie rzeczy samych w sobie sprawia przyjemność, natomiast świadomość, że przywracam do zbiorów polskich rzeczy, których brakuje - z różnych przyczyn - lub o których nie było wcześniej wiadome, a teraz zostaną udostępnione dla badaczy, znawców i szerszej publiczności, sprawia olbrzymią przyjemność - mówiła donatorka, cytowana przez PAP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wzbogacenie Skarbca Koronnego
Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, prof. Andrzej Betlej, podkreślił, że zaangażowanie Piórkowskiej wpisuje się w tradycję budowania kolekcji zamku dzięki szczodrości darczyńców.
Od początku funkcjonowania jako instytucji muzealnej, zamek bazuje na szczodrobliwości i tego typu wielkich gestach fundatorów i donatorów - zaznaczył.
Kurator Skarbca Koronnego, Dariusz Nowacki, dodał, że puchar znacząco uzupełnia zbiory skarbca, gdzie już znajdują się dwa srebrne kubki z warsztatu Rode. Najstarsze informacje o losach pucharu pochodzą z 1816 r., a w ostatnich latach kilkukrotnie pojawiał się na rynku dzieł sztuki. Piórkowska wylicytowała go na aukcji w Paryżu.
Peter II Rode, autor pucharu, był wybitnym artystą drugiej połowy XVII wieku. Jego prace, w tym figury aniołów przyklękających przy sarkofagu św. Stanisława w Katedrze Wawelskiej, są wysoko cenione. Podarowany puchar jest kolejnym przykładem jego mistrzostwa, który teraz wzbogaci wawelską kolekcję.