Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Najstarsze zapisane zdanie świata. Naukowcy w końcu je przetłumaczyli

83

Tajemnica najstarszego zdania w starożytnym języku kananejskim wyjaśniona! To wielkie odkrycie izraelskich i amerykańskich naukowców. Odczytali i rozszyfrowali inskrypcję z grzebienia z kości słoniowej pochodzącego sprzed 3700 lat. Co oznacza tajemniczy napis?

Najstarsze zapisane zdanie świata. Naukowcy w końcu je przetłumaczyli
Naukowcy rozszyfrowali najstarsze zdanie w kananejskim języku starożytnym. (Dafna Gazit, Israel Antiquities Authority, Materiały prasowe)

Niezwykłe odkrycie naukowców. Jak brzmi najstarsze znalezione zdanie?

Jak donosi RMF 24, naukowcom w końcu udało się rozwikłać zagadkę napisu sprzed tysięcy lat. Naukowcy z Hebrew University of Jerusalem i Southern Adventist University prowadzili prace na stanowisku archeologicznym w Tel Lachish w Izraelu. Znaleźli tam bezcenny zabytek - grzebień z kości słoniowej pochodzący sprzed 3700 lat.

Na grzebieniu znajduje się inskrypcja w języku kananejskim. Języki kananejskie były grupą północno-zachodnich języków w obrębie języków semickich, którymi posługiwano się w starożytności. Jak się okazało, jest to najstarsze pełne zdanie napisane w tym języku i dotychczas odkryte przez naukowców.

Odkrycie naukowców wywołało prawdziwą sensację. Co prawda na terenie Izraela znajdywano wcześniej inskrypcje w języku kananejskim, ale składały się z nie więcej niż dwóch, trzech słów. Napis na grzebieniu składa się z aż 7 słów, które udało się przetłumaczyć i opisać w czasopiśmie "Jerusalem Journal of Archaeology". Brzmi ono: "Niech ten kieł pomoże usunąć wszy z włosów i brody".

Alfabet został wynaleziony około 1800 lat p.n.e. i był używany przez Kananejczyków. Do tej pory natrafiano tylko na pojedyncze słowa w ich języku. Przetłumaczenie całego zdania przez naukowców dowodzi jednak, że ten alfabet był już codziennym użyciu 3700 lat temu. Jeden z autorów publikacji, prof. Yosef Garfinkel podkreśla, że jest to przełom w postrzeganiu przez nas dziejów piśmiennictwa. Wypełnia również luki w dotychczasowej wiedzy, jaką mieliśmy na temat różnych aspektów kultury kananejskiej epoki brązu.

W tamtym okresie grzebienie były powszechnie stosowane, jednak tworzone były głównie z drewna i zwykłych kości zwierzęcych. Kość słoniowa była bardzo drogim, importowanym towarem. Grzebień z wyjątkową inskrypcją sprowadzono prawdopodobnie z sąsiedniego Egiptu, co jest znakiem, że nawet elity tamtych czasów cierpiały na wszy.

Autor: MBD
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić