Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Najstarsze zapisane zdanie świata. Naukowcy w końcu je przetłumaczyli

83

Tajemnica najstarszego zdania w starożytnym języku kananejskim wyjaśniona! To wielkie odkrycie izraelskich i amerykańskich naukowców. Odczytali i rozszyfrowali inskrypcję z grzebienia z kości słoniowej pochodzącego sprzed 3700 lat. Co oznacza tajemniczy napis?

Najstarsze zapisane zdanie świata. Naukowcy w końcu je przetłumaczyli
Naukowcy rozszyfrowali najstarsze zdanie w kananejskim języku starożytnym. (Dafna Gazit, Israel Antiquities Authority, Materiały prasowe)

Niezwykłe odkrycie naukowców. Jak brzmi najstarsze znalezione zdanie?

Jak donosi RMF 24, naukowcom w końcu udało się rozwikłać zagadkę napisu sprzed tysięcy lat. Naukowcy z Hebrew University of Jerusalem i Southern Adventist University prowadzili prace na stanowisku archeologicznym w Tel Lachish w Izraelu. Znaleźli tam bezcenny zabytek - grzebień z kości słoniowej pochodzący sprzed 3700 lat.

Na grzebieniu znajduje się inskrypcja w języku kananejskim. Języki kananejskie były grupą północno-zachodnich języków w obrębie języków semickich, którymi posługiwano się w starożytności. Jak się okazało, jest to najstarsze pełne zdanie napisane w tym języku i dotychczas odkryte przez naukowców.

Odkrycie naukowców wywołało prawdziwą sensację. Co prawda na terenie Izraela znajdywano wcześniej inskrypcje w języku kananejskim, ale składały się z nie więcej niż dwóch, trzech słów. Napis na grzebieniu składa się z aż 7 słów, które udało się przetłumaczyć i opisać w czasopiśmie "Jerusalem Journal of Archaeology". Brzmi ono: "Niech ten kieł pomoże usunąć wszy z włosów i brody".

Alfabet został wynaleziony około 1800 lat p.n.e. i był używany przez Kananejczyków. Do tej pory natrafiano tylko na pojedyncze słowa w ich języku. Przetłumaczenie całego zdania przez naukowców dowodzi jednak, że ten alfabet był już codziennym użyciu 3700 lat temu. Jeden z autorów publikacji, prof. Yosef Garfinkel podkreśla, że jest to przełom w postrzeganiu przez nas dziejów piśmiennictwa. Wypełnia również luki w dotychczasowej wiedzy, jaką mieliśmy na temat różnych aspektów kultury kananejskiej epoki brązu.

W tamtym okresie grzebienie były powszechnie stosowane, jednak tworzone były głównie z drewna i zwykłych kości zwierzęcych. Kość słoniowa była bardzo drogim, importowanym towarem. Grzebień z wyjątkową inskrypcją sprowadzono prawdopodobnie z sąsiedniego Egiptu, co jest znakiem, że nawet elity tamtych czasów cierpiały na wszy.

Autor: MBD
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić