W lodowatych wodach Antarktydy żyją niezwykłe gąbki, które mogą być najstarszymi organizmami na naszej planecie. Ich długowieczność wynika z wolnego tempa wzrostu oraz stabilnych warunków środowiskowych. Naukowcy od lat badają te stworzenia, a ich wyniki nie przestają zadziwiać.
Gąbki pełnią kluczową rolę w ekosystemie morskim jako naturalne filtry, usuwając z wody drobne cząsteczki organiczne i bakterie. Dzięki swojej porowatej budowie stanowią schronienie dla wielu morskich stworzeń, takich jak skorupiaki czy małe ryby.
Szkielet gąbki dostosowuje się do konkretnego środowiska, umożliwiając jej osiedlanie się zarówno na twardych, skalistych powierzchniach, jak miękkich podłożach, takich jak piasek czy muł. Niektóre gąbki potrafią nawet przyczepiać się do dryfujących obiektów! Rzadko jednak spotyka się je swobodnie unoszące się w wodzie — wskazuje Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna, cytowana przez gazetę.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Może osiągać nawet 1,95 m
Gąbka wulkaniczna, jeden z największych przedstawicieli swojego rodzaju, może osiągać wysokość 1,95 metra. Żyje na głębokościach od 15 do 144 metrów, preferując chłodne i stabilne warunki. Naukowcy obserwowali te gąbki przez 22 lata, stwierdzając, że ich przyrost wynosi zaledwie kilka milimetrów rocznie.
Wstępne badania sugerowały, że niektóre osobniki mogą mieć nawet 40 tys. lat. Jednak analiza geologicznych zmian poziomu morza skorygowała te obliczenia. Według dr Susanne Gatti, najstarsze organizmy liczą około 15 tys. lat.
Gąbki te są jednymi z najstarszych organizmów na świecie, a ich długowieczność wynika z kilku czynników: stałej, niskiej temperatury wód, powolnego metabolizmu oraz braku naturalnych drapieżników, które stanowiłyby dla nich zagrożenie.