Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Najstarszy mężczyzna świata jest z Europy. Zapytali, jaki jest jego sekret

15

John Tinniswood, obecnie najstarszy mężczyzna na świecie i jeden z najdłużej żyjących Brytyjczyków w historii, świętował w poniedziałek, 26 sierpnia swoje 112. urodziny. Z tej okazji został zapytany o sekret długowieczności.

Najstarszy mężczyzna świata jest z Europy. Zapytali, jaki jest jego sekret
Najstarszy mężczyzna na świecie świętuje swoje 112. urodziny. (Guinness World Records)

John Tinniswood urodził się w Merseyside w północnej Anglii 26 sierpnia 1912 r. - w tym samym roku, w którym zatonął Titanic.

W trakcie imprezy urodzinowej został zapytany o sekret swojej długowieczności.

- Nie ma pojęcia, dlaczego żyję tak długo. Byłem dość aktywny jako młodzieniec, dużo spacerowałem - powiedział. - Albo żyjesz długo, albo krótko i niewiele możesz z tym zrobić - podkreślił.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sekret długowieczności. Najnowsze badania włoskich naukowców

Eksperci: Nie ma jednej recepty na długowieczność

Zapytany o sposób odżywiania, przyznał, że w każdy piątek je rybę z frytkami, ale poza tym nie przestrzega żadnej konkretnej diety.

Często panuje przekonanie, że konkretny nawyk lub styl życia decyduje o długowieczności. Przykładowo Maria Branyas Morera, do niedawna najstarsza osoba na świecie, utrzymywała, że długie lata życia zawdzięcza pozytywnemu nastawieniu i unikaniu toksycznych ludzi.

Zdaniem ekspertów, nie ma jednak jednej recepty na długowieczność. Prof. Richard Faragher, ekspert w dziedzinie nauki o starzeniu się z University of Brighton, w rozmowie z Daily Mail wskazuje na dwie możliwe jej przyczyny: wyjątkowy zestaw genów oraz pozytywne nastawienie do życia.

Profesor Faragher podkreśla także rolę zdrowego odżywiania i regularnej aktywności fizycznej. Rezygnacja z nadmiernego spożycia alkoholu i niezdrowego jedzenia może okazać się skutecznym sposobem na zachowanie zdrowia i długowieczność.

John Tinniswood mieszka obecnie w domu opieki w Southport. Od ponad pół wieku jest na emeryturze.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić