Według Open Doors, ponad 380 mln chrześcijan w 78 krajach doświadcza prześladowań i dyskryminacji. W 50 krajach z listy prześladowania osiągają "bardzo wysoki lub ekstremalny poziom", co dotyczy ok. 310 mln chrześcijan.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W pierwszej dziesiątce krajów, gdzie sytuacja jest najgorsza, znalazły się: Korea Północna, Somalia, Jemen, Libia, Sudan, Erytrea, Nigeria, Pakistan, Iran i Afganistan.
Tragiczne statystyki
W zeszłym roku zamordowano prawie 5 tys. chrześcijan, z czego 4118 w Nigerii. W Demokratycznej Republice Konga zginęło 261 chrześcijan. Nigeria była także krajem z największą liczbą porwań chrześcijan - 3300 z 3906 przypadków na świecie.
W Afganistanie prześladowania zmniejszyły się, ale życie chrześcijan nie stało się bezpieczniejsze. Talibowie przestali ich aktywnie poszukiwać, co nie oznacza poprawy sytuacji.
Indie zajmują 11. miejsce w rankingu, z największą liczbą aresztowań chrześcijan - ponad 2300 z 4100 na całym świecie. W Nikaragui prześladowania nasiliły się, a Syria i Arabia Saudyjska osiągnęły "poziom ekstremalny".
Raport odnotowuje także ponad 14 tys. ataków na kościoły i miejsca kultu na całym świecie.
Niemal połowa populacji Nigerii to chrześcijanie
Statystyki są o tyle przerażające, że w Nigerii na populację liczącą ok 229 mln osób nawet 106 mln stanowią chrześcijanie.
Popularne są zwłaszcza ataki na chrześcijańskich rolników w stanie Plateau. W 2023 roku musiała tam wkroczyć armia, żeby zaprowadzić porządek. Domy chrześcijan były plądrowane a następnie podpalane. W Wigilię 2023 r. doszło do brutalnego ataku na kościoły w północnej Nigerii. Wówczas zginęło co najmniej 140 chrześcijan w zmasowanym ataku na 20 społeczności.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.