Starship to dwustopniowa megarakieta mierząca ponad 121 metrów wysokości. Pierwszy stopień stanowi booster Super Heavy, a drugi – statek kosmiczny Starship. Konstrukcja ta ma za zadanie wynosić największe ładunki na orbitę, obniżając koszty transportu kosmicznego.
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, powołując się na informacje przekazane przez SpaceX, 30-minutowe okno startowe dla szóstego lotu testowego otworzy się 19 listopada o godzinie 16:00 czasu CT (23:00 czasu polskiego). Wcześniej lot planowano na poniedziałek 18 listopada.
Pierwsze loty testowe zakończyły się eksplozjami statków zaraz po starcie lub podczas prób lądowania. W kwietniu 2023 roku podczas pierwszej próby statek kosmiczny wybuchł w powietrzu cztery minuty po starcie, gdy nie udało się odłączyć od rakiety nośnej Super Heavy. Druga nieudana próba miała miejsce w listopadzie 2023 roku, kiedy górny człon rakiety odłączył się od pierwszego, lecz następnie eksplodował.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trzeci lot testowy, który odbył się w marcu bieżącego roku, pozwolił Starshipowi po raz pierwszy wykonać manewr wejścia w atmosferę z przestrzeni kosmicznej. Mimo że statek uległ zniszczeniu, inżynierowie zgromadzili wiele wartościowych danych.
Starship pomoże w kolonizacji Księżyca
Podczas czwartego lotu 6 czerwca booster oddzielił się zgodnie z planem i wpadł do Zatoki Meksykańskiej, a Starship przetrwał wejście w atmosferę i został zwodowany. W trakcie ostatniego, piątego lotu 13 października mechaniczne ramiona wieży startowej po raz pierwszy precyzyjnie przechwyciły booster Super Heavy, który wcześniej wyniósł drugi człon statku. Drugi stopień rakiety wylądował zgodnie z planem na wodach oceanu.
Firma SpaceX wiąże duże nadzieje z projektem Starship, licząc na to, że w przyszłości ludzie staną się gatunkiem międzyplanetarnym. Rakieta ta ma odegrać kluczową rolę w kolonizacji Księżyca, a następnie Marsa. NASA planuje wykorzystać Starship do wysłania swoich astronautów na Księżyc w ramach misji Artemis 3. Ta zaplanowana jest na 2026 rok.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.