W artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym "Scientific Reports", zespół kanadyjskich naukowców przedstawił rewolucyjną metodę na pozbycie się alkoholu z organizmu. Badacze pod kierunkiem dr. Josepha Fishera z UHN Toronto General Hospital Research Institute dowiedli, że odpowiednio przeprowadzona hiperwentylacja organizmu może przyspieszyć trzeźwienie. Wymagane jest jednak do tego specjalne urządzenie.
Odkryli prosty sposób na kaca. Potwierdzono jego skuteczność
Sama hiperwentylacja jest od dawna znana naukowcom zajmującym się metabolizmem alkoholu. Wiadomo, że powoduje ona wydalenie z organizmu etanolu będącego w stanie gazowym. Szybkie oddychanie obniża jednak poziom dwutlenku węgla we krwi, powodując zawroty głowy i omdlenia.
Hiperwentylację stosuje się przy m.in. zatruciach tlenkiem węgla. Używa się wtedy urządzenia pozwalającego na utrzymywanie dwutlenku węgla we krwi na odpowiednim poziomie. Podobnego sprzętu użyli kanadyjscy naukowcy.
To bardzo proste, mało zaawansowane technologicznie urządzenie, które można by wyprodukować w dowolnym miejscu na świecie. Nie jest wymagana żadna elektronika, żadne komputery ani filtry – opisał Fisher.
Opracowane przez badaczy urządzenie służące do usuwania alkoholu z organizmu składa z kilku rurek, maski i zaworów. Podłącza się je do zbiornika ze sprężonym dwutlenkiem węgla. Zapobiega on utracie przytomności w trakcie hiperwentylacji.
To niewytłumaczalne, dlaczego nie próbowaliśmy tej metody już dekady temu – ocenia swoje odkrycie Joseph Fisher.
Czytaj także: 13 sposobów leczenia kaca z całego świata
Metoda na zatrucie alkoholowe. Można wytrzeźwieć trzy razy szybciej
Badania przeprowadzono na pięciu młodych ochotnikach. Mieli oni celowo wprowadzić się w stan nietrzeźwości, a następnie przez dwa dni monitorowano ich stan. Podczas testów mierzono u uczestników stężenie alkoholu we krwi.
Na początku sprawdzono, jak szybko trzeźwieją mężczyźni bez pomocy jakichkolwiek przyrządów. Następnie zbadano, jaki wpływ na obecność alkoholu w organizmie mężczyzn ma hiperwentylacja. Okazuje się, że dzięki opisywanej metodzie uczestnicy badania trzeźwieli prawie trzy razy szybciej.
Jak stwierdzili naukowcy, hiperwentylacja może być stosowana w przypadku szczególnie ciężkich i zagrażających życiu przypadków zatrucia alkoholem. Nasuwa się jednak naturalna refleksja, że sposób ten może być stosowany także po suto zakrapianych imprezach. Na podobnej zasadzie co hiperwentylacja działa na osobę w stanie nietrzeźwości wyjście na świeże powietrze, kiedy organizm otrzymuje zwiększoną dawkę tlenu i pozbywa się alkoholu w wydychanym powietrzu.
Czytaj także: 5 sposobów na kaca, które wyciągną cię z opresji
Obejrzyj także: Sprawdzone sposoby na kaca
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.