Jak informuje Polska Agencja Prasowa, powołując się na informacje portalu Pindula, policja w Zimbabwe zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy dokonali zuchwałego napadu na dom rodziców Kirsty Coventry, świeżo wybranej przewodniczącej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl).
Do zdarzenia doszło 10 marca w dzielnicy Glen Lorne w Harare. Dwaj bracia, John i Mike Nongwe, wtargnęli do domu rodziców Coventry, skąd ukradli ponad 90 tys. dolarów w gotówce oraz kosztownościach. Wśród skradzionych przedmiotów znalazł się również kostium pływacki samej Coventry, która zaledwie 10 dni później objęła stanowisko przewodniczącej MKOl.
Podczas napadu napastnicy związali sznurowadłami ręce i nogi Robertowi Edwinowi i Lyn Coventry, rodzicom przewodniczącej. Policja zdołała odzyskać część skradzionych przedmiotów, które posłużą jako dowody w nadchodzącym procesie sądowym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aresztowanie i dalsze kroki
Aresztowanie sprawców to efekt intensywnych działań zimbabweńskiej policji, która szybko zareagowała na zgłoszenie o napadzie. Zatrzymani mężczyźni staną przed sądem, gdzie będą musieli odpowiedzieć za swoje czyny.
Portal Pindula podkreśla, że sprawa ta przyciągnęła uwagę mediów ze względu na wysoką rangę poszkodowanej rodziny oraz wartość skradzionych przedmiotów. Kirsty Coventry, jako nowa przewodnicząca MKOl, jest postacią znaną i szanowaną w świecie sportu, co dodatkowo zwiększa zainteresowanie tym incydentem.
Coventry ma na swoim koncie siedem medali olimpijskich, medale mistrzostw świata, a także światowe rekordy. 20 marca 2025 roku została przewodniczącą MKOl, jako pierwsza kobieta, Afrykanka i pływaczka. W trakcie głosowania pokonała sześciu innych kandydatów. Zdobyła 49 głosów, co wystarczyło jej do zwycięstwa już w pierwszej rundzie głosowań.