Problemem mogą być przede wszystkim telefony od osób podszywających się pod rachmistrzów i łatwowierność obywateli, którzy nie wyczują podstępu i podadzą swoje dane. Uzyskane w ten sposób informacje mogą zostać wykorzystane do przestępstw.
Nieprzyjemne konsekwencje może też przynieść uwierzenie w konieczność skorzystania z hiperłącza do strony, która jest wykorzystywana do wyłudzania danych.
Link do niebezpiecznego formularza możemy otrzymać w formie spreparowanego SMS-a. Najczęściej takie wiadomości są wysyłane po rozmowach telefonicznych z oszustami podającymi się za rachmistrzów.
Narodowy Spis Powszechny. Co trzeba wiedzieć?
Rachmistrz jedynie dzwoni - nigdy nie wysyła SMS-ów. Można go zweryfikować za pośrednictwem infolinii spisowej.
Serwis dobreprogramy.pl zauważa ponadto, że bezpośredni kontakt z rachmistrzem w zasadzie nie jest konieczny. Wszystko dlatego, że Narodowy Spis Powszechny 2021 jest prowadzony przede wszystkim w internecie. Za pośrednictwem strony internetowej spis.gov.pl można bezpiecznie podać swoje dane i nie martwić się o ewentualne konsekwencje.
Udział w Narodowym Spisie Powszechnym to obowiązek. Za jego zlekceważenie grozi grzywna do 5 tysięcy złotych. Jeżeli natomiast ktoś poda dane niezgodne ze stanem faktycznym, to może trafić do więzienia nawet na dwa lata.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.